Bez kategorii

„Bogaty ojciec, biedny ojciec” Robert Kiyosaki – Czy warto przeczytać i 20 lekcji, których musisz się nauczyć | Recenzja

„Bogaty ojciec, biedny ojciec” to książka z 1997 roku napisana przez Roberta Kyosakiego i Sharon Lechter. Książka podkreśla znaczenie znajomości zagadnień finansowych (edukacji finansowej), niezależności finansowej i budowania bogactwa poprzez inwestowanie w aktywa, lokowania kapitału w nieruchomości, zakładania i rozwijania działalności gospodarczej, a także zwiększania inteligencji finansowej po to, by poprawić swoje zdolności biznesowe i finansowe. „Bogaty ojciec, biedny ojciec” został napisany w stylu przypowieści, które są rzekomo oparte na życiu Kyosakiego.

Książka „Bogaty ojciec, biedny ojciec” zyskała światową sławę i sprzedała się w ponad 32 milionach egzemplarzy w 51 językach w ponad 109 krajach, znalazła się też na liście bestsellerów New York Timesa, zapoczątkowała serię książek i związanych z nimi produktów, a także otrzymała pozytywne recenzje od części krytyków. Amerykańska gwiazda programu i potentat medialny Oprah Winfrey opowiedziała o książce w swoim programie. Innym znanym zwolennikiem jest aktor Will Smith, który powiedział, że uczy syna o odpowiedzialności finansowej, czytając mu tę książkę.

Donald Trump współpracował z Robertem Kiyosaki w 2006 roku wydając wspólnie książkę „Dlaczego chcemy, żebyś był bogaty”, a następnie drugą „Dotyk Midasa – Dlaczego niektórzy przedsiębiorcy się bogacą, a większość nie”. Amerykański przedsiębiorca i inwestor Daymond John nazwał tę książkę jedną ze swoich ulubionych.

Sukces wydawniczy


Książka została pierwotnie wydana własnym sumptem w 1997 r., a następnie wydana przez wydawnictwo, by potem zostać bestsellerem New York Timesa. Od tego czasu sprzedała się w ponad 32 milionach egzemplarzy. W swoim audiobooku „Choose to be Rich”, Kiyosaki powiedział, że każdy wydawca odmawiał mu wydania książki, a Barnes & Noble początkowo odmówił jej sprzedaży. Skupił się więc na audycjach typu talk show i występach w programach radiowych, z czego The Oprah Winfrey Show miał największy wpływ na sprzedaż jego książki. W kwietniu 2017 roku ukazało się wydanie jubileuszowe Bogaty ojciec, biedny ojciec, a w przedmowie do tego rocznicowego wydania Robert T. Kiyosaki twierdzi, że na całym świecie sprzedano około 40 milionów egzemplarzy książki.

O czym jest książka?

Ogromna większość ludzi pracuje bardzo ciężko, ale nigdy nie zarabiają wystarczająco dużo, a tylko tyle, by związać koniec z końcem.

Głównym tematem książki jest to, że zbyt wielu ludzi utknęło w wyścigu szczurów, idą do szkoły, aby znaleźć bezpieczną, pewną pracę, z wieloma korzyściami i możliwościami awansu, podejmują tego rodzaju pracę, stopniowo oszczędzają pieniądze, najpierw płacą rachunki, a następnie wydają to, co im pozostało na koniec, tylko po to, aby powtarzać ten sam cykl przez resztę swojego życia zawodowego…. ostatecznie nigdy nie udaje im się wyjść z tego błędnego koła lub stać się niezależnymi finansowo.

Obecnie szkoły uczą ludzi, jak pracować za pieniądze, jednak nie uczą najważniejszych kwestii – nie uczą jak pieniądze mogą pracować na nas. Brak umiejętności finansowych nauczanych w szkole oznacza, że nawet osoby z wyższym wykształceniem generalnie nie wiedzą, jak obchodzić się z pieniędzmi (ale wiedzą, jak je wydać, aby zaciągnąć dług). W konsekwencji większość ludzi zostaje uwięziona w pracy, by opłacić rachunki i spłacać kredyty.

Robert Kiyosaki przekonuje, że istnieją inne sposoby, aby stać się niezależnym finansowo dzięki pracy Twoich pieniędzy, a nie pracy za pieniądze przez całe życie. Mówi on o nieruchomościach, giełdzie i strategiach inwestowania o wysokim zwrocie z inwestycji oraz o tym, że jeśli tylko poświęci się czas, aby naprawdę nauczyć się i dowiedzieć, co należy zrobić, ryzyko zostaje znacznie zredukowane, a wszystko przemienia się w bardziej logiczną i inteligentną strategia.

Robert Kiyosaki pokazuje w swojej bestsellerowej książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, że istnieje wyjście. To może być sposób na zrobienie kroku naprzód. Podstawowy problem z pracą za pieniądze polega na tym, że praca jest krótkoterminowym rozwiązaniem długoterminowego problemu. Ludzie wierzą, że jeśli dostaną podwyżkę lub nową pracę, to w końcu ich problemy same się rozwiążą. Pieniądze same w sobie niczego nie rozwiążą, wciągną nawet większość ludzi w jeszcze większe zadłużenie. Jaki jest więc sekret niezależności finansowej?

„Dowiedz się, czym są AKTYWA, zdobądź je i stań się bogatym”.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to takie proste. Problem w tym, że ludzie nie są właściwie uczeni, jak wydawać swoje pieniądze. A przynajmniej wydawać je mądrze. Wielu z nich nie zna różnicy między aktywami, czymś, co wkłada pieniądze do portfela, a długiem, czymś, co drenuje pieniądze. Podstawowym Twierdzeniem Kiyosakiego jest to, że jedynym sposobem na uzyskanie niezależności finansowej jest gromadzenie aktywów generujących dochód, które mogą pokryć Twoje wydatki. Niemniej jednak, wiele osób woli raczej kupić nowy samochód, telefon, komputer (pasywa) zamiast inwestować te pieniądze w akcje lub nieruchomości (aktywa).

Odejście od powszechnie akceptowanej ścieżki życiowej odgrywa dużą rolę w procesie podejmowania decyzji finansowych. Mimo to, jeśli nie chcesz, aby pieniądze miały nad Tobą kontrolę, tak jak ma to miejsce w przypadku większości ludzi, będziesz musiał robić rzeczy inaczej niż reszta społeczeństwa.

Czego możesz się dowiedzieć z książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”?

1.Mentalność bogatego i biednego taty.

„Biedny tata” uważa, że należy pracować za pieniądze jako pracownik wynagradzany jednorazowo w stabilnej i pewnej pracy, a jego majątek w dużej mierze zależy od pochodzenia społecznego. Uważa, że najważniejsze rzeczy, które można zrobić, aby finansowo przetrwać (lub zgromadzić majątek), to czytać i uczyć się. Dla wielu ludzi ta mentalność może uwięzić daną osobę w pracy, której nie lubi, ale jest skłonna się trzymać, ponieważ musi płacić rachunki.

„Bogaty tata” doradza Kiyosakiemu znalezienie takiej pracy, która pozwoli mu zdobyć umiejętności niezbędne do bycia przedsiębiorcą. Bogactwo bierze się z nauki opartej na doświadczeniu i wielu strumieniach dochodów. Kiedy „biedny tata” zachęca do wspinania się po drabinie, „bogaty tata” śmieje się i mówi: „Dlaczego nie być właścicielem drabiny?

2. Biedni i klasa średnia szukają bezpieczeństwa finansowego, bogaci szukają wolności finansowej.

Głównym powodem, dla którego ludzie trzymają się swojej pracy jest to, że chcą bezpieczeństwa. Nie chcą podejmować ryzyka i wolą być zabezpieczeni, niż być wolni. Faktem jest, że niepodejmowanie ryzyka jest największym ryzykiem, jakie podejmuje klasa biedna i średnia. Bogaci ludzie szukają wolności, wolności finansowej, która czyni ich bardziej bogatymi i zamożnymi.

3. Bogaci kupują aktywa, a nie pasywa.

Aktywa to wszystko, co sprawia, że pieniądze trafiają ponownie do kieszeni, jak obligacja lub dom (który kupujesz, a następnie wynajmujesz innym osobom). Zobowiązania to wszystko, co kosztuje, ponieważ traci wartość w czasie, jak drogi samochód lub telewizor. Ważne jest, aby być w stanie rozróżnić te dwie rzeczy. „Bogaci kupują aktywa. Biedni mają tylko wydatki. Klasa średnia kupuje zobowiązania, które uważają za aktywa” – pisze Kiyosaki.

4. Edukacja finansowa kluczem do sukcesu

Bogaty tata wierzy, że pieniądze bez inteligencji finansowej to pieniądze, które wkrótce przepadną. Dlatego też podkreśla znaczenie edukacji finansowej. Szkoły uczą ludzi, jak pracować za pieniądze. Są one zaprojektowane tak, aby produkować dobrych pracowników, a nie pracodawców. To, czego brakuje w edukacji formalnej, to nauka tak zwanej inteligencji finansowej – co robisz z pieniędzmi, jak powstrzymać ludzi przed odbieraniem ich Tobie, czy potrafisz chronić swój kapitał i jak ciężko on na Ciebie pracuje. Jeśli chcesz stać się niezależnym finansowo, musisz znać i rozumieć jak pieniądze działają.

5. „Nie chodzi o to, ile zarabiasz pieniędzy. Chodzi o to, ile pieniędzy potrafisz zatrzymać”.

Większość z nas uczy się, jak zarabiać pieniądze – jak zdobyć pracę i ciężko pracować – ale nie uczymy się, jak nimi zarządzać, co jest bardzo ważne.
Nie musisz być ekspertem, posiadać tytuł MBA, a nawet studiować książek finansowych, aby zdobyć informacje finansowe. Zacznij od poznania różnicy między aktywami a pasywami, najważniejszej różnicy, którą należy poznać, jeśli chcesz się wzbogacić – mówi Kiyosaki. Następnie, skoncentruj się na zwiększeniu oszczędności i upewnij się, że nie wydajesz więcej pieniędzy niż zarabiasz.

Ważne jest również, aby pamiętać, że więcej pieniędzy często nie rozwiąże Twoich problemów finansowych. „W rzeczywistości może to spotęgować problem”, pisze Kiyosaki. „Pieniądze często uwidaczniają nasze tragiczne ludzkie wady, rzucając światło na to, czego nie wiemy. Dlatego też tak często osoba, która dostaje nagły przypływ gotówki – powiedzmy spadek, podwyżkę pensji lub wygraną na loterii – szybko wraca do tego samego finansowego bałaganu, jeśli nie gorszego, niż ten, w którym znajdowała się wcześniej”.

6. „Jedynym najpotężniejszym aktywem, jaki wszyscy posiadamy, jest nasz umysł. Jeśli jest dobrze wyszkolony, może stworzyć ogromne bogactwo” – Robert Kiyosaki.

Bogaci ludzie znajdują kreatywne rozwiązania problemów finansowych. Wykorzystują wszystko, co się wydarzy, i ulepszają to, wykorzystując swoją inteligencję finansową, podkreśla Kiyosaki.

Zapaśnicy nie idą na walkę przed bez odpowiedniego treningu. To samo dotyczy sytuacji, gdy chcesz się wzbogacić i posiadać ogromne bogactwo. Musisz ćwiczyć swój umysł. Musisz zdobyć dużo wiedzy i doświadczenia, aby być bogatym.

Musisz nie tylko nakarmić swój umysł, ale także ukształtować swój umysł, aby zmierzyć się z przeszkodami i przezwyciężyć je. Musisz rozwijać finansowe IQ, ponieważ będziesz uczestniczyć w najszybszej i największej grze na świecie.

7. Zarządzanie pieniędzmi

Zarządzanie pieniędzmi jest oczywiście ważne. Ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, według Kiyosaki, że ludzie odnoszący sukcesy finansowe robią jedną rzecz lepiej: oszczędzają pieniądze. Nie wydają na luksusy, dopóki ich na to nie stać. Większość ludzi z klasy średniej – i widzimy to cały czas wokół nas, wydaje zbyt wiele pieniędzy, tworząc iluzję bogactwa, podczas gdy w rzeczywistości żyją one z miesiąca na miesiąc, od pensji do pensji, nie budując jednak prawdziwego bogactwa, ponieważ jedyne czego chcą, to Mercedes lub markowy zegarek na nadgarstku.

Kiyosaki rozkłada to na czynniki pierwsze: aktywa to takie, które przynoszą pieniądze, zobowiązania to takie, które wyjmują pieniądze z kieszeni. Podkreśla, że często jest to źle rozumiane na przykładzie domu. Dom, w którym mieszkasz, jest obciążeniem, a nie aktywem, chociaż wielu ludzi określa swój dom jako „inwestycję”.

Jedynymi rzeczami, które można zaklasyfikować jako aktywa, są rzeczy, które faktycznie przynoszą pieniądze: dodatkowe wynajmowane nieruchomości, na przykład, to aktywa. Kluczem, jak wyjaśnia Kiyosaki, jest ograniczenie zobowiązań i rozwój aktywów. Twierdzi, że przeciętni ludzie z klasy średniej koncentrują się na swoich paskach płac i tym, co wnoszą, podczas gdy bogaci skupiają się na nabywaniu i budowaniu portfela aktywów, wiedząc, że budowanie pasywnego dochodu jest kluczem do osiągnięcia wolności finansowej.

Znajomość zagadnień finansowych lub ich brak powstrzymuje ich przed bogaceniem się. Problem nie polega na tym, że nie wiedzą, jak zarabiać pieniądze, ale na tym, że nie wiedzą, jak zarządzać pieniędzmi – co zrobić z pieniędzmi, kiedy już je zarobisz, jak powstrzymać innych przed ich odbieraniem, jak utrzymać je dłużej, jak sprawić, by pieniądze pracowały za Ciebie.

8. Bogaci nie pracują za pieniądze

Bogaty tata mówi: „Pieniądze pracują dla mnie”, a nie na odwrót. Bogaty tata chce, żebyś pracował, aby nauczyć się, jak działa pieniądz i jak sprawić, by pracował za Ciebie. Ale jeśli chcesz się tego nauczyć, najpierw musisz opanować swój strach.

Kiyosaki uważa, że istnieją ludzie, których „od wielkiego bogactwa dzieli nabycie jednej umiejętności”. Poza tym, czego uczymy się w szkole, musimy również nauczyć się umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu finansowego. Bogaci ludzie szukają pracy, w której nauczą się niezbędnych umiejętności, nie idą tam po to, aby zarobić.

Niektóre z istotnych obszarów, na których należy się skupić, to zarządzanie i komunikacja. Kiyosaki podkreślił również znaczenie umiejętności sprzedaży i marketingu. Są to konkretne umiejętności, które ludzie powinni zdobywać, a które pomogą im wejść na drogę prowadzącą do wolności finansowej.

Ludzie bogaci inaczej postrzegają pieniądze. Wiedzą, że nie wystarczy zarabiać pieniądze – trzeba je również pomnażać i uczyć się, jak nimi zarządzać. Posiadanie wiedzy w sprawach finansowych jest niezbędne nie tylko dla inwestorów, ale dla wszystkich ludzi. Decyzje finansowe, przed którymi stajesz na co dzień, będą miały znaczący wpływ na Twoją przyszłość, więc powinieneś wiedzieć, jak być za nie odpowiedzialnym.

„Jeśli pracujesz dla pieniędzy, dajesz władzę swojemu pracodawcy”, pisze Kiyosaki. „Jeśli pieniądze pracują dla Ciebie, zachowujesz władzę i kontrolujesz ją”.

Praca za pieniądze to łatwiejsza droga – tego się nas uczy w szkole (jak napisać życiorys, znaleźć pracę i ciężko pracować). Jeśli pieniądze pracują na Ciebie – poprzez założenie firmy, bycie własnym szefem lub inwestowanie – to wymaga skalkulowanego ryzyka i pewnego poziomu niepewnością.

9. Strach i niepewność siebie są Twoimi największymi przeszkodami w osiągnięciu sukcesu.

„Twój geniusz finansowy wymaga zarówno specjalistycznej wiedzy, jak i odwagi”, mówi Kiyosaki. Podstawowa różnica między bogatymi i biednymi polega na tym, jak radzą sobie ze strachem. „Biedny tata” dba o bezpieczeństwo i unika ryzyka. Ta perspektywa może być kosztowna w dłuższej perspektywie czasowej. „W prawdziwym świecie często nie ci najmądrzejsi idą naprzód, ale ci odważni”, mówi „bogaty tata”.

Według bogatego taty, strach jest pierwszym uczuciem, kiedy rozmawia się o pieniądzach. To właśnie strach sprawia, że większość ludzi pozostaje w pracy, ponieważ obawiają się, że nie będą w stanie zapłacić rachunków lub nie będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy. Chciwość jest druga; jeśli zaoferujesz więcej pieniędzy, to ludzi zwiększą również wydatki. Jeśli nie chcesz być niewolnikiem swoich pieniędzy, musisz myśleć o nich logicznie, a nie poprzez emocje.

10. Umiejętności w zakresie finansów można nauczyć się tylko dzięki doświadczeniu.

Dobrze wykształcony „biedny tata” mówi: „Pilna nauka i dostawanie dobrych ocen w szkole, to jedyny sposób na zapewnienie sobie dobrej pracy w dużej firmie”. Natomiast „bogaty tata” twierdzi, że najważniejszym celem jest nauczenie się, jak działają pieniądze, abyś mógł pracować dla siebie. Aby być finansowo inteligentnym, Kiyosaki mówi, że musisz opanować rachunkowość, inwestowanie, rynki i prawo. Im bardziej poszerzysz swoje umiejętności, tym większe będą Twoje sukcesy.

11. Naucz się sprzedawać

W książce, kobieta z tytułem magistra literatury pyta Kiyosakiego, jak może stać się najlepiej sprzedającą się autorką. Kiyosaki radzi jej, by zapisała się na kurs szkoleniowy z zakresu sprzedaży. Zszokowana jego odpowiedzią, odpowiada: „Nie mówisz chyba poważnie….”. Kiyosaki podnosi książkę znajdującą się na stoliku i mówi: „Jest powód, dla którego popularny pisarz określany jest jako „najlepiej sprzedający się autor”, a nie „najlepiej piszący autor”. Sprzedawanie jest kluczową umiejętnością, jeśli chcesz być bogaty, wyjaśnia. Wyjdź poza strefę komfortu, ćwicz sprzedaż i nawiązywanie kontaktów. Jeśli tego nie zrobisz, nigdy nie będziesz w stanie prowadzić własnego biznesu.

12. Zawsze zastanawiaj się nad możliwościami

„Bogaty tata” zabrania swoim dzieciom mówić: „Nie stać mnie na to”. Zamiast tego mówi im, żeby powiedzieli: „Co mogę zrobić, aby to osiągnąć?”. Pierwsze zdanie zamyka człowiekowi umysł i nie musi już myśleć. Drugie otwiera „możliwości, emocje i marzenia”. Zmusza to mózg do poszukiwania odpowiedzi. Kiyosaki przekonuje się, że „głównym powodem, dla którego większość biednej i średniej klasy nie staje się bogata – jest brak podstaw finansowych”.

13. Pilnuj swojej własnej firmy

Twój wykonywany zawód i Twój biznes różnią się od siebie. Nie powinieneś polegać na swojej pracy, aby zabezpieczyć się finansowo; zamiast tego skup się na własnej firmie i rozwijaj swoje aktywa. Jak mówi Kiyosaki, „finansowe problemy są często bezpośrednim wynikiem tego, że ludzie przez całe życie pracują dla kogoś innego. Wielu ludzi nie będzie miało nic pod koniec życia zawodowego”. Zdobądź aktywa i wykorzystaj je do zakupu generujących dochody, prawdziwych aktywów. Bogaty ojciec zaznaczył, że prawdziwe aktywa to wszystko, co ma wartość – akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości generujące dochody, tantiemy z tytułu własności intelektualnej itp.

Robert Kiyosaki twierdzi, że człowiek powinien skupić się na celu końcowym (który może prowadzić do wolności finansowej) i działać na jego rzecz (dlatego pilnuj własnego biznesu).

Spróbuj znaleźć różne sposoby budowania bogactwa, szukaj możliwości lub inwestuj w przedsiębiorstwa, aby budować więcej aktywów i generować duży dopływ dochodów. Wykorzystaj zarobione pieniądze, aby wygenerować więcej zysków lub bogactwa, co doprowadzi Cię do wolności finansowej. W efekcie, powinieneś zarabiać pieniądze pracując dla siebie.

14. Najpierw zapłać sobie

Jedną z głównych różnic pomiędzy bogatym tatą i biednym tatą było to, że biedny tata dostanie swoją miesięczną pensję, zapłaci rachunki, a resztę wykorzysta. W przeciwieństwie do tego, bogaty tata płacił sobie najpierw, nawet jeśli to oznacza, że jego rachunki przekroczyły kwotę dostępnych środków.

Ideą stojącą za tym, według bogatego taty, jest to, że kiedy nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby opłacić niezbędne rzeczy, takie jak płacenie rachunków, presja ta napędza Twojego twórczego geniusza, odnaleźć sposoby, które zapewnią Ci na pokrycie rachunków w tym miesiącu. Jeśli jednak najpierw z łatwością zapłacisz rachunki, to Twój geniusz nie zostanie aktywowany, ponieważ po prostu zapłacisz sobie wszystko, to co pozostało, i nie będziesz zmuszony do wymyślenia niczego więcej.

Istotą wywierania na siebie presji jest to, aby pobudzić w sobie kreatywność, która może doprowadzić do powstania nowego pomysłu na biznes lub innej dochodowej koncepcji. Dlatego też często okazuje się, że przedsiębiorcy pochodzą z niestabilnych finansowo środowisk – bo to właśnie ta presja ich zainspirowała.

15. Zrozumienie działania systemu podatków i korporacji

Bogaci ludzie są świadomi tego, jak bardzo są manipulowani przez ten system, ale nie dopuszczają do tego, by im to przeszkadzało w biznesie. Posiadanie rozległej wiedzy w czterech szerokich dziedzinach – księgowości, inwestycji, znajomości rynków i prawa – sprawia, że rozumieją oni, jak chronić i wzmacniać swoje aktywa.

Osoby fizyczne płacą podatki od tego, co zarabiają, a następnie żyją z tego, co pozostało, ale korporacje są opodatkowane znacznie inaczej.

Bogaci wykorzystują pojawiające się kruczki prawne. Jedną z tych możliwości jest korzyść podatkowa, jaką ma np. korporacja.

Korporacje zarabiają pieniądze, następnie pokrywają swoje wydatki…. a dopiero potem płacą podatki od tego, co pozostało. Tak więc kwota, od której płacą podatki, jest znacznie niższa niż ta, którą płaciłaby zwykła osoba.

Podatki są jednym z największych wydatków, z którymi będzie musiał się zmierzyć każdy z nas, więc jeśli chcesz przyspieszyć drogę do wolności finansowej, skorzystaj z wszelkich korzyści podatkowych, jakie możesz uzyskać.

16. „Ludzie, którzy unikają porażki, unikają również sukcesu.”

Większość ludzi nigdy nie wygrywa, ponieważ obawiają się przegranej lub porażki – wyjaśnia Kiyosaki.

„Jednak jeśli spojrzeć na sposób, w jaki ludzie się uczą, to można uznać, że uczymy się popełniając błędy” – pisze. „Uczymy się chodzić, upadając. Gdybyśmy nigdy nie upadali, to nie nauczylibyśmy się chodzić. To samo dotyczy nauki jazdy na rowerze….”. Podobnie jest w przypadku bogacenia się… Porażka jest częścią procesu sukcesu”.

„Patrzę na swoje pieniądze jak na grę w tenisa”, kontynuuje. „Gram ciężko, popełniam błędy, poprawiam, popełniam więcej błędów, poprawiam i staję się lepszy. Jeśli przegram grę, podaję rękę przeciwnikowi, uśmiecham się i mówię: „Do zobaczenia w następną sobotę”.

17. Bogaci wymyślili pieniądze.

Jedyną rzeczą, która powstrzymuje nas wszystkich, jest niepewność siebie. Podczas gdy większość ludzi czeka na szczęście i możliwości, bogaci sami kreują swoją rzeczywistość, wbrew przeszkodom. W prawdziwym świecie to nie mądrzy, ale odważni idą do przodu. Jeśli nie będziesz wysoko mierzyć i nie będziesz ryzykować, spędzisz całe życie czekając na coś, co nigdy się nie wydarzy.

Bogaci tworzą bogactwo, w przeciwieństwie do czekania na to, co się stanie. Budują zespoły ludzi mądrzejszych od siebie i tworzą mentalność, która kieruje ich w stronę sukcesu. Podejmują przemyślane ryzyko i nie boją się wyjść poza strefę komfortu.

Kiyosaki ponownie podkreślił tutaj znaczenie edukacji finansowej. Bogaty nie polega tylko na swojej ciężkiej pracy, ale stara się również edukować finansowo, aby odkrywać więcej możliwości i mieć więcej władzy.

18. Przekieruj swoją uwagę z rachunku zysków i strat na kolumnę aktywów

Ludzie myślą, że większe dochody rozwiążą ich problemy finansowe i dlatego koncentrują się na rachunku zysków i strat. Chcą zarobić więcej i zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Ale stopniowo „dodatkowe” pieniądze nie są już traktowane jako dodatkowe. Chcą podwyżki wynagrodzenia i jedyną rzeczą, którą mogą zarobić więcej, jest ich praca.

„Bogaty ojciec, biedny ojciec” uczy, abyś skupił się na Kolumnie Aktywów, aby pozyskać aktywa, które przynoszą Ci coraz więcej pieniędzy, wkładając w to bardzo mało lub nie wkładając w to żadnego wysiłku.

19. Brak pieniędzy to źródło wszelkiego zła czy na odwrót?

Ludzie, którzy robią wszystko, aby zarabiać pieniądze i być bogatymi, często w pewnym momencie mają dość i mówią: „Miłość do pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła”. Stają się zadowoleni z tego, co mają i nigdy nie chcą się rozwijać i doskonalić. Po kilkukrotnych niepowodzeniach, nie próbują nawet odrobić swoich lekcji.

20. Snuj wielkie marzenia, miej jasny plan działania.

Zawsze szukaj odpowiedzi na ważne pytania, takie jak: dlaczego chcesz zarabiać więcej z dochodów pasywnych? Np. bo nie chcę pracować całe życie. Chcę mieć kontrolę nad tym, jak chcę spędzać czas. Chcę również wspierać finansowo moich rodziców, ponieważ pomagali mi przez całe życie.

Inne porady z książki:

  • Rozwijaj umiejętność słuchania. Słuchanie jest ważniejsze niż mówienie. Nie sprzeczaj się nieustannie, tylko słuchaj i obserwuj. Zadawaj pytania i staraj się zebrać jak najwięcej wiedzy od innych.
  • Na rynku: nie podążaj za tłumem i nie próbuj odmierzać czasu na rynku. Zyski powstają, kiedy kupujesz, a nie kiedy sprzedajesz.
  • Otaczaj się zwycięzcami. Spędzaj czas z ludźmi, którzy są mądrzejsi od Ciebie i od których możesz się uczyć.
  • „Niestety dla wielu ludzi szkoła jest końcem, a nie początkiem.”
  • „Kiedy człowiek przestaje szukać informacji i samopoznania, pojawia się ignorancja.”
  • „Dziś często spotykam ludzi, którzy są zbyt zajęci, by dbać o swoje bogactwo. Istnieją też ludzie zbyt zajęci, by dbać o swoje zdrowie. Przyczyna jest taka sama. Są zajęci i pozostaną zajęci, aby uniknąć czegoś, z czym nie chcą się zmierzyć”.
  • „Niepowodzenie inspiruje zwycięzców. A porażka pokonuje przegranych. Jest to największa tajemnica zdobywców. To sekret, którego przegrani nie znają. Największą tajemnicą zwycięzców jest to, że porażka inspiruje do wygranej; tak więc nie boją się przegranej”.
  • „…jeden tata miał zwyczaj mówić: „Nie stać mnie na to”. Drugi tata zabronił używania tych słów. Nalegał, bym zapytał: „Jak mogę sobie na to pozwolić?”. Jedno jest stwierdzeniem, a drugie pytaniem. Jeden z nich odpuszcza, a drugi zmusza cię do myślenia”.
  • „W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie nie liczy się już to, co już wiesz, ponieważ często to, co wiesz, jest przestarzałe. To jak szybko się uczysz, jest ważne. Ta umiejętność jest bezcenna”.

Krytyka

Książka „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, oprócz ogromnego grona fanów, spotkała się też z krytyką czytelników oraz recenzentów. John T. Reed, krytyk Roberta Kiyosakiego, powiedział: „Bogaty ojciec, biedny ojciec” zawiera wiele złych, błędnych i niebezpiecznych rad i praktycznie żadnych dobrych rad. Stwierdza również: „Bogaty ojciec, biedny ojciec” jest jednym z najgorszych poradników finansowych, jakie kiedykolwiek przeczytałem. Zawiera ona wiele błędów rzeczowych i wiele niezwykle mało prawdopodobnych opisów zdarzeń, które rzekomo miały miejsce”.

Recenzent Rob Walker nazwał książkę pełną bzdur i powiedział, że twierdzenia Kiyosakiego były często niejasne, narracyjne „bajkowe”, a większość książki była „gotowcem”, zauważając przewidywalne wspólne cechy tego typu książek. Krytykuje on również wnioski Kiyosakiego dotyczące Amerykanów, kultury amerykańskiej i metod stosowanych przez Kiyosakiego.

Podsumowanie

Nikt nie może Cię zmienić, dopóki Ty sam nie zdecydujesz się na zmianę. Jeśli chcesz być bogaty, oprócz zdobywania wiedzy akademickiej, musisz zainwestować swój czas w edukację finansową.

„Bogaty Tata, Biedny Tata” jest punktem wyjścia dla każdego, kto chce szukać wolności. Jeśli chcesz być finansowo wolny, to przeczytanie tej książki na pewno Ci nie zaszkodzi, a lekcje w niej zawarte są ponadczasowe. Po jej przeczytaniu nadejdzie czas na zdobycie wiedzy na temat finansów, rynków, przepisów i regulacji podatkowych oraz zdobycie umiejętności życiowych w celu budowania bogactwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *