Bez kategorii

Content marketing – dlaczego jest tak ważny? Oto 12 powodów

Chyba każdy, kto interesuje się marketingiem słyszał hasło „content is king”. Choć publikacja przydatnych i bardzo atrakcyjnych treści była kiedyś tylko sposobem na odróżnienie się od konkurencji, teraz stał się koniecznością dla każdej nowoczesnej marki, która ma aspiracje do tego, by w przyszłości stać się liderem na rynku. Treść jest podstawą najskuteczniejszych kampanii reklamowych. Za każdą wielką marką kryje się bogactwo wartościowych i przydatnych treści. Jednak wciąż możesz zastanawiać się, dlaczego tzw. kontent jest ważny?

Aby ułatwić Ci lepsze zrozumienie znaczenia terminu kontent marketingu, poniżej przedstawiam Ci listę najważniejszych zalet, które marketing treści może zapewnić Twojej firmie:

1.Podnoszenie reputacji marki poprzez budowanie zaufania dzięki publikacji wartościowych treści.

Im więcej treści tworzysz i dzielisz się z grupą docelową, tym wyraźniej widać, że jesteś autorytetem w swojej dziedzinie. Ludzie ufają ekspertom i zatrudniają ich, aby pomogli im w rozwiązywaniu problemów.
W ten oto sposób budujesz swoją reputację. W dzisiejszym dynamicznym rynku technologii cyfrowych ważne jest, aby firmy pracowały nad budowaniem zaufania swoich klientów. Budowanie zaufania może pomóc Twojej firmie zbudować pozytywną reputację marki.

Pomocne treści mogą pomóc w budowaniu zaufania wśród potencjalnych klientów. Rodzaj treści tutaj powinien być autentyczny i rzetelny, aby ludzie mogli regularnie odwiedzać Twoją stronę internetową. Kiedy Twoje treści są na tyle dobre, że ludzie mogą Ci zaufać, wtedy masz swoją bazę sympatyków. Im więcej treści, którymi dzielisz się ze swoimi użytkownikami, tym silniejsza staje się więź, co sprawia, że Ty i Twoja strategia marketingowa są nie do przełamania.

Ponadto, kiedy Twoi klienci zaczną widzieć, że konsekwentnie publikujesz treści na różnych platformach, mogą postrzegać Cię jako lidera w branży. Jeśli dodatkowo publikujesz artykuły na innych platformach i stronach lub dzielisz się wiedzą z osobami, które mają wpływ na Twój rynek docelowy, to zbudujesz dodatkowe zaufanie.

2.Zoptymalizowana treść pomaga zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach.

Google rozpoznaje przydatne treści, a jego algorytmy ciężko pracują, aby pokazać wyszukiwarkom najlepsze linki. Algorytmy zawsze się zmieniają, ale wartościowe treści zawsze będą wysoko w wynikach. Jeśli tylko konsekwentnie tworzysz nowe treści i aktualizujesz je (rozwiązywanie problemów lub odpowiadanie na pytania), Twoje treści będą miały wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Algorytmy wyszukiwarek zawsze się zmieniają, ale tak długo, jak konsekwentnie tworzysz i aktualizujesz treści (rozwiązujesz czyjeś problemy i odpowiadasz na pytania), będą one miały coraz wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Tworzenie treści jest najbardziej skuteczną techniką SEO. W rzeczywistości, strony internetowe, które publikują spójne treści na blogu mają średnio o wiele więcej stron indeksowanych przez wyszukiwarki niż te, które nie publikują w ogóle. Im więcej treści masz na swojej stronie, tym więcej stron wyszukiwarka musi indeksować i pokazywać użytkownikom w wynikach wyszukiwania.

Choć większa liczba stron niekoniecznie powoduje większy ruch na stronie, to jednak daje Twojej marce możliwość uplasowania się w wyszukiwarce na więcej słów kluczowych. I tak, tworzenie blogów na różne tematy, które są istotne dla grupy docelowej daje większe szanse na uszeregowanie słów kluczowych, których szukają użytkownicy docelowi w wyszukiwarkach.

Warto też dodać, że im dłuższe artykuły i więcej treści masz na swojej stronie, tym więcej powodów, aby użytkownicy pozostali na blogu. Przekłada się to na dłuższy czas pozostawania na stronie, co może również pozytywnie wpłynąć na optymalizację. Google widzi czas spędzony na stronie jako jeden ze wskaźników, że Twój blog bądź strona dostarcza wartościowych treści.

Chcesz konsekwentnie dostarczać wartościowych treści odwiedzającym Twoją stronę internetową? Powinieneś! Weź pod uwagę nasze usługi pisania bloga jako opcję wzmocnienia Twojej gry marketingowej.

Wskazówka – Przyjmij długoterminowe podejście do budowania organicznego ruchu na stronie. To jednak wymaga czasu, więc musisz uzbroić się w cierpliwość.

3.Duży zasób treści pomaga wpływać na konwersje.

Konwersje są mierzalnymi, dającymi się zidentyfikować działaniami podejmowanymi na Twojej stronie internetowej. Wypełniona odpowiednią treścią, Twoja strona staje się najciężej pracującym sprzedawcą. Staje się miejscem, w którym ludzie są informowani oraz gdzie budują zaufanie do Twojej firmy. Najlepsze strony to takie, w których potencjalni klienci podejmują konkretne działania konwersyjne, które prowadzą do sprzedaży.

  • Kontent marketing zapewnia wskaźniki konwersji około 6 razy wyższe niż inne metody marketingu cyfrowego. (ABG Essentials)
  • Po przeczytaniu rekomendacji na blogu, 61% konsumentów internetowych w USA zdecydowało się na zakup. (Content Marketing Institute)
  • Według 74% badanych firm, marketing treści zwiększył liczbę i jakość prowadzonych działań marketingowych. (Curata)
  • Treści wideo mogą pomóc zapewnić wysoki zwrot z inwestycji i znacznie zwiększyć konwersje, według 72% badanych przedsiębiorstw. (CrazyEgg)

Aby zoptymalizować zawartość pod kątem konwersji, upewnij się, że zawiera ona wyraźne wezwanie do działania. Tzw. call-to-action mówi czytelnikowi, co musi zrobić dalej, prowadząc go do następnego kroku w procesie konwersji. Niezależnie od tego, czy konwersja oznacza dokonanie zakupu, uzyskanie większej ilości informacji lub skontaktowanie się z zespołem sprzedaży, ważne jest, aby czytelnik dowiedział się z treści, co ma zrobić dalej.

Przeprowadź test optymalizacji współczynnika konwersji według sześciu czynników: wartość oferty dla potencjalnych klientów, zgodność treści z oczekiwaniami odwiedzających, jasność przekazu, zmniejszenie lęku klientów, zmniejszenie rozproszenia uwagi i konieczność podjęcia działań przez klientów (call-to-action).

4.Tworzenie treści jest niedrogim i efektywnym sposobem na generowanie zainteresowania lub zapytań o oferty produktów i usług w biznesie

Dla tych, którzy zastanawiają się, dlaczego marketing treści jest tak ważny, sprawdź wszystkie sposoby, w których kontent może pomóc Twojej firmie zdobyć nowych klientów. Generowanie zainteresowania jest ważne dla małych firm, które bazują na stałym ruchu, po to aby rozwijać swoją markę i zwiększać sprzedaż. Marketing treści jest nie tylko doskonałym rozwiązaniem do pozyskiwania klientów, ale jest również przystępny cenowo.

Choć marketing treści kosztuje około 60% mniej niż tradycyjne taktyki marketingowe, generuje około 3 razy więcej zapytań o ofertę. Przystępność cenowa tego rodzaju marketingu sprawia, że jest to niezbędna taktyka dla małych firm, które chcą zminimalizować wydatki, a zwiększyć przychody.

Ważne jest, też pamiętać, że marketing treści jest bardzo czasochłonny, i aby zobaczyć pierwsze wyniki swojej pracy będziesz musiał poczekać kilka miesięcy. Dotyczy to w szczególności pojawiania się w wyszukiwarkach.

Znaczenie kontent marketingu można łatwo dostrzec, gdy weźmie się pod uwagę zwrot z inwestycji. Ponieważ tworzenie treści jest dość przystępne cenowo i wysoce skuteczne, wiele małych firm dostrzeże imponujący zwrot z inwestycji w marketing treści.

Kluczem do maksymalizacji zwrotu z inwestycji jest stworzenie strategii marketingowej treści, która uwzględnia rynek docelowy. Nigdy nie należy po prostu tworzyć treści w celu tworzenia treści. Jeśli chcesz, aby Twoje pieniądze były warte swojej ceny, Twoje treści powinny być strategiczne w wybranych przez Ciebie tematach i rodzajach dóbr, które produkujesz.

„Marketing treści generuje ponad trzy razy więcej potencjalnych klientów niż tradycyjne metody reklamowe. – Content Marketing Institute

Nawet jeśli Twoi potencjalni klienci nie są jeszcze gotowi do zakupu, mogą być otwarci na przekazanie Ci większej ilości informacji o sobie w zamian za cenne dla nich informacje – a czyniąc to, ostatecznie przekształcić się w wysokiej jakości zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami. Kiedy tak się stanie, możesz konsekwentnie pielęgnować powstałe relacje.

Kontent marketing jest przystępną taktyką, ale zapewnia też zwrot z inwestycji, którego małe firmy nie mogą zignorować.

5.Kontent marketing pozwala wyróżnić się na tle konkurencji.

Na zatłoczonym rynku ważne jest, aby Twoja mała firma wyróżniała się na tle konkurencji. I to właśnie jest celem kontent marketingu. Jest to skuteczny sposób, dzięki któremu małe firmy mogą wyróżnić się na tle innych w branży i pokazać, co sprawia, że ich firma jest wyjątkowa.

Artykuły, które tworzysz, mogą wskazywać jakie są różnice pomiędzy Tobą a konkurencją i dlaczego warto wybrać właśnie Ciebie. Na przykład, jeśli klient poszukuje produktów, które mogą pomóc mu w rozwiązaniu jego problemów, to będzie bardziej skłonny do współpracy z firmą, która dostarczyła mu pomocnych informacji.

Oprócz tylko kontentu, którego dostarczasz, możesz również wyróżnić się na tle konkurencji poprzez język i sposób, w jaki prezentujesz swoje informacje. Czy Twoja marki jest poważna i profesjonalna? Zabawna i pouczająca? Może mieszanka obu?

Na początku powinieneś określić, w jaki sposób chcesz przedstawić swoją markę i wypracować jej unikalny wizerunek, co pomoże Ci stworzyć treści charakterystyczne dla Twojej firmy. Ta osobowość marki może pomóc Ci połączyć się z docelowymi odbiorcami i pokazać im, co sprawia, że Twój biznes jest wyjątkowy. Jednym z najlepszych sposobów pokazania tej osobowości jest tworzenie treści marketingowych.

6.Treść umożliwia Twojej marce zaprezentowanie Twojej wiedzy merytorycznej.

Treści Twoich artykułów pokazują, że znasz się na danej dziedzinie lepiej niż reszta. Twoja grupa docelowa otrzymuje od Ciebie odpowiedzi na Twoje pytania i jasny przekaz; osoby odwiedzające Twoją stronę muszą po prostu wiedzieć, że zapewnisz im najlepszy sposób na rozwiązanie ich konkretnego problemu. Publikując artykuły, będziesz tylko wzmacniać swoją rolę eksperta branżowego. Nawet ci, którzy nigdy nic od od Ciebie nie kupią, uznają Cię za autorytet w Twojej dziedzinie w oparciu o Twoją treść i być może polecą Cię znajomym.

Konsumenci chcą wiedzieć, że mają do czynienia z ekspertami, którzy znają tajniki branży. Jest to kolejna odpowiedź na pytanie, dlaczego marketing treści jest ważny. Content marketing pozwala Twojej marce zademonstrować wiedzę w danej dziedzinie, dostarczając jednocześnie cenne informacje, które mogą pomóc czytelnikom w podjęciu bardziej świadomej decyzji o zakupie.

Za każdym razem, gdy publikujesz nowy wpis na blogu, pokazujesz klientom, ile wiesz o branży i wyzwaniach, które stoją przed nimi. A gdy przychodzi czas, aby dokonać zakupu, konsumenci zapamiętają markę, która dostarczyła im informacji potrzebnych do lepszego zrozumienia ich problemów, rozwiązań i innych opcji.

Przyjrzyjmy się procesom zakupowym np. od firmy, która publikuje spójne i wartościowe treści, które mają charakter edukacyjny i informacyjny lub od firmy, która nie dostarcza żadnych treści. Konsument jest bardziej skłonny do zakupu od firmy, która wykazała swoją wiedzę i doświadczenie. W ten sposób, mogą mieć pewność, wiedząc, że są one obsługiwane przez ekspertów branżowych, którzy mogą odpowiedzieć na ich pytania i łatwo rozwiązywać wszelkie problemy.

7.Chcesz budować relacje z klientami? Publikuj wspaniałe i przydatne treści.

Nadal się zastanawiasz, dlaczego content marketing jest ważny? Zastanów się, jak wspaniały content marketing może pomóc w budowaniu relacji z klientami.

Wcześniej rozważaliśmy, w jaki sposób treść jest integralną częścią budowania zaufania i budowania pozytywnej renomy marki. Może to pomóc Ci w poszerzaniu grona odbiorców i zdobywaniu nowych klientów.

Ale co z tymi, którzy już kupili od Ciebie? Wg niektórych badań 60% małych i średnich przedsiębiorstw twierdzi, że połowa ich przychodów pochodzi od stałych klientów. Co więcej, lojalny klient jest wart średnio do 10 razy więcej niż jego pierwszy zakup.

Oczywiste jest, że lojalni klienci są niczym innym, jak tylko korzyścią dla Twojej firmy. Jeśli powtórna sprzedaż stanowi znaczącą część przychodów firmy, wówczas trzeba będzie znaleźć sposoby na wzmocnienie relacji z obecnymi klientami.

Tutaj właśnie pojawia się koncepcja kontent marketingu. Dostarczanie dobrych treści nie kończy się po tym, gdy czytelnik stanie się klientem. Treści, które stanowią wartość dla Twojej bazy klientów, pomogą zwiększyć lojalność wobec marki poprzez wzmocnienie relacji, jakie masz z klientami. Może to zachęcić do powtórnego kupna i pomóc w zdobyciu zadowolonych osób, które będą polecać Twoje produkty bądź usługi.

Jak widać powyżej, klienci nie tylko mają pozytywne odczucia w stosunku do Twojej firmy, ale również utożsamiają się z marką.

Jaki rodzaj treści jest najlepszy do budowania relacji z marką? Informacje takie jak filmy instruktażowe i inne rodzaje treści wizualnych mogą pomóc klientom uzyskać więcej informacji o produktach lub usługach. Im większa jest ich wartość, tym bardziej prawdopodobne jest, że powrócą.

Przewodniki po markach i porównania są kolejnym doskonałym przykładem treści, które mogą pomóc zapewnić większą wartość dla Twoich klientów. Pomagając klientom w podejmowaniu mądrzejszych decyzji zakupowych, pracujesz nad budowaniem większego zaufania i zachęcaniem do ponownych zakupów.

8.Tworzenie Backlinków

Co sprawia, że inne strony internetowe chcą odsyłać do Twojej strony? Odpowiedź jest prosta: „dobry kontent”. Jeśli jesteś w stanie stworzyć najlepszą treść, inne strony internetowe mogą chcieć zamieścić link do Twojej strony internetowej. Jeśli strona, która zamieszcza link do Twojego artykułu jest popularna, to możesz być w stanie uzyskać duży ruch w bardzo krótkim czasie. Korzyści z linkowania nie ograniczają się tylko do tego, ale backlinking okazuje się być jednym z głównych kryteriów, które są uważane za niezbędne, aby pomóc witrynom w osiągnięciu odpowiedniej pozycji w wyszukiwarkach. To w rzeczywistości zwiększa również autorytet strony.

9.Twoi użytkownicy będą dzielić się Twoją treścią na portalach społecznościowych.

Jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, a to oznacza, że wiesz rzeczy, o których większość innych nie wie. Jeśli Twój tekst rozwiąże powszechny problem w unikalny sposób lub rozpowszechni ważne informacje, jest bardzo prawdopodobne, że inne firmy także podzielą się Twoją treścią, która pomoże im wyglądać dobrze jako lider czy ekspert. Media społecznościowe bardzo szybko doganiają wyszukiwarki jako najskuteczniejszy sposób dotarcia do konsumentów.

Oczywiście należy dążyć do tworzenia użytecznych treści, które ludzie chcą czytać, ale jeśli możesz tworzyć treści, którymi ludzie chętnie się dzielą, będziesz o krok przed konkurencją. Im więcej osób będzie eksponowanych na Twoje treści, tym lepiej, a ponieważ obecnie żyjemy w epoce „cyfrowej, mobilnej i viralowej”, wyjątkowo interesujący wpis może zyskać dużą popularność, i dotrzeć do ogromnej liczby osób.

Mów językiem społeczności. Poznaj podstawowe dane na temat każdej platformy społecznościowej – od średniego czasu reakcji do wyników jakościowych. Np. to, że „zdjęcia zwiększają liczbę re-tweetów na Twitterze o 35%.” – Twitter

10.Twoi klienci oczekują wysokiej jakości treści!

Twoi czytelnicy i potencjalni klienci chcą czytać dobre artykuły. W rzeczywistości, internauci sporą ilość czasu poświęcają na przeczesywanie internetu i aż 20% czasu spędzają się tylko na czytaniu treści.

Dlaczego więc nie dać ludziom tego, czego pragną? Jeśli chcesz, aby Twój content marketing był skuteczny, nie ignoruj danych, które zebrałeś od swoich odbiorców. Przeanalizuj takie dane jak na czas spędzony na stronie, informacje zwrotne, dane osobowe klientów itp. Te informacje są niezbędne do planowania treści. Postaraj się tworzyć własne treści, które przemawiają do odbiorców docelowych i zapewniają pewien rodzaj wartości. Niezależnie od tego, czy jest to rozrywka, czy też edukacja, wykorzystaj swoje treści jako okazję do pokazania konsumentom, na czym opiera się Twoja marka i czym się kieruje.

Kluczem do tworzenia wartościowych i interesujących dla czytelnika treści, a które pomogą Ci nawiązać kontakt ze swoją chętną publicznością, jest skupienie się na tematach odpowiadających ich potrzebom, zainteresowaniom i wyzwaniom. I nie zapomnij pokazać odrobinę osobowości, aby pomóc konsumentom poznać Twoją markę i to, co odróżnia Cię od reszty.

11.Buduje świadomość marki

Większość ludzi nie wie o Twojej firmie i nadszedł czas, aby to zmienić. Content Marketing to najlepszy i najbardziej efektywny sposób budowania świadomości marki wśród nowych i docelowych odbiorców przy bardzo niskich kosztach. Proces budowania świadomości marki poprzez reklamę lub PR może okazać się bardzo obciążający finansowo. Zastosowanie odpowiedniej strategii kontent marketingu może zdziałać cuda poprzez zwiększenie odpowiedniego ruchu na Twojej stronie internetowej, informując o Twojej marce ludzi, którzy zapewne nigdy nie dowiedzieliby się o jej istnieniu. Poprzez treść, można z łatwością dać ludziom znać o swoich produktach i o tym, jak wyjątkowy jest Twój biznes.

Treści wideo są również nieocenione, ponieważ pomagają użytkownikowi dokładnie poznać Twoje usługi i produkty, a im lepiej ludzie znają Twoją firmę, tym bardziej prawdopodobne jest, że odwiedzą Cię i skorzystają z Twojej oferty.

12.Treści pomagają wspierać niemal każdą inną strategię marketingową.

Kolejnym ważnym aspektem marketingu treści jest to, że spójne, wysokiej jakości treści pomagają wspierać każdą inną część Twojej strategii marketingu internetowego. Większość małych firm ma więcej niż jedno narzędzie w swoim cyfrowym zestawie narzędzi marketingowych. Od e-mail marketingu do mediów społecznościowych do reklam PPC, istnieje wiele różnych taktyk, które można wykorzystać, aby przyciągnąć i zaangażować swoją grupę docelową.

Twoja firma musi tworzyć angażujące, wysokiej jakości treści jako część każdej strategii, którą stosujesz w swoich kampaniach marketingowych. Na przykład, powiedzmy, że chcesz rozpocząć kampanię e-mail marketingową. Musisz opracować treść wiadomości e-mail, która jest angażująca i zachęca czytelników do podjęcia kolejnego kroku. Można również użyć fragmentów treści, które już stworzyłeś np. na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *