Bez kategorii

Jak pozycjonować bloga i stronę internetową? 21 wskazówek. SEO poradnik dla początkujących

Dzisiejszy wpis przeznaczony jest przede wszystkim dla blogerów i dla osób, które tworzą jakiekolwiek treści w internecie. Zauważyłam, że niewiele jest osób, które optymalizują swojego bloga. Część blogerów nie robi tego świadomie, a część nie zdaje sobie sprawy z tego jak SEO jest ważne i jakie płyną z tego korzyści. Należy tu dodać, że jest to poradnik dla początkujących.

Czym jest pozycjonowanie? Search Engine Optimization (czyli SEO – pozycjonowanie) to proces poprawy widoczności Twojej strony lub bloga w wyszukiwarkach. Ranking stron internetowych zależy od wielu czynników, takich jak trafność słowa kluczowego, popularności szukanej frazy, stosowania słów kluczowych w tytułach itp. Poprzez dobranie odpowiedniej strategii czy zrozumienie kryteriów wyszukiwania Twój blog może znacząco poprawić swoją pozycję w wyszukiwarkach.

Czy warto pozycjonować bloga?

Przede wszystkim na początku należy zadać sobie pytanie czy warto poświęcać swój czas na optymalizację i pozycjonowanie. Często jest tak, że nawet jeśli ktoś wejdzie na naszą witrynę z wyszukiwarki, to po przeczytaniu interesujących go informacji, wychodzi i nigdy już nie wraca. Tak postępuje zdecydowana większość internautów, choć zdarza się, że ktoś zostaje na dłużej, bo treści umieszczone na blogu znajdują się w sferze jego zainteresowań.

Osobiście uważam, że nie warto przykładać zbyt dużej wagi do pozycjonowania bloga, którego prowadzimy jako swoje hobby (w końcu ma być on dla mnie przyjemnością, a nie żmudną pracą). Ale z drugiej strony jeśli podpisanie obrazków, zaznaczenie w tekście słów kluczowych, uzupełnienie nagłówków zajmuje mniej niż minutę, to dlaczego tego nie zrobić?

Poniżej przedstawiam wskazówki, z których dowiesz się jak pozycjonować bloga, a właściwie wpisy (pozycjonowanie bloga na słowo kluczowe np. „blog kulinarny” jest dużo bardziej skomplikowane i lepiej będzie powierzyć to zadanie profesjonaliście). Natomiast poniższe czynności możesz wykonać samodzielnie. Pozycjonowanie stanie się prostsze, a przede wszystkim skuteczniejsze.

#1 Treść

Twórz unikalną treść, której będą odpowiadać odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Wyszukiwarki przywiązują dużą wagę do tego czy treść jest skopiowana z Internetu (tzw. double content) czy jest unikalna.

Ponadto miej na uwadze, że treść ma służyć internautom w znalezieniu informacji, których szukają. Zgodnie z zasadą content is King, backlinks are Queen, to właśnie treść jest najważniejsza.

Często tak bardzo staramy się zoptymalizować stronę pod wyszukiwarki, że zapominamy o treści, która staje się nieczytelna dla użytkowników. Zatem pamiętaj, by tworzyć jakościową i użyteczną treść, która wyczerpuje dany temat i jest skierowana do prawdziwych ludzi, a nie algorytmów Google.

#2 Badanie słów kluczowych

Nim przystąpisz do pozycjonowania powinieneś zbadać słowa kluczowe: jak często są wpisywane w wyszukiwarkę, jaka jest konkurencja. Zrobisz to za pomocą narzędzia Google Keyword Planner (https://adwords.google.com w zakładce Narzędzia -> Planer słów kluczowych). Dowiesz się w ten sposób jak dużo osób wpisuje w wyszukiwarkę słowa kluczowe np.: jak zrobić naleśniki, jak pozycjonować bloga itp. Dzięki tym czynnościom pozycjonowanie będzie dużo łatwiejsze, a dodatkowo oszczędzisz sobie dużo czasu.

#3 Gęstość występowania słów kluczowych

Utrzymanie odpowiedniego nasycenia słowami kluczowymi to jedna z kluczowych kwestii pozycjonowania. Nie może ich być za mało, ale również nie za dużo. Mówi się że odpowiednie nasycenie słów kluczowych to 2-5%/artykuł. Niestety nikt nie zna dokładnych algorytmów, więc są to jedynie szacunkowe liczby.

Po napisaniu artykułu możesz przeanalizować swój tekst i znaleźć miejsce, w którym słowa kluczowe będą najbardziej pasowały, tak by artykuł był logiczny i czytelny.

#4 Etykiety i tagi

Tagi czy etykiety dodajesz do artykułu i dzięki temu zwiększasz nasycenie słowami kluczowymi. Ponadto, jeśli artykuły oznaczone są tymi samymi tagami, to wpłynie to na układ pokrewnych artykułów.

#5 Linkowanie

Najważniejszą kwestią jest linkowanie do Twojej witryny przez wiarygodne strony, zwłaszcza takie, które są powiązane tematycznie. Powinieneś postarać się o jak największą ilość dobrej jakości linków, co zapewni nie tylko szybki wzrost w pozycjach wyszukiwania, ale także dodatkowy ruch.

Istnieje wiele sposobów na zdobywanie linków z popularnych stron, np. pisanie gościnnych artykułów, zostawianie wartościowych komentarzy na blogach i forach, wymiana linkami czy po prostu tworzenie wartościowej treści, do której ludzie będą chętnie linkować.

#6 Przedłużenie domeny

Domeny, które są na pierwszych miejscach w wyszukiwarkach przeważnie zostały zarejestrowane kilka lat temu. Zatem, im starsza domena, tym strona wyżej w wyszukiwarkach. Niestety nie możesz zmienić daty rejestracji własnej domeny, ale możesz przedłużyć jej ważność przez co poprawisz pozycję swojej strony. Wyszukiwarki takie jak Google uwzględniają nie tylko to kiedy domena została zarejestrowana, ale także kiedy wygaśnie. Wyszukiwarki „widzą”, że strona internetowa zarejestrowana jest na dłuższy okres czasu, co może świadczyć o tym, że dostarcza przydatnych treści.

Nazwa nowej domeny, która wygaśnie za rok będzie dużo gorzej traktowana przez wyszukiwarkę, niż domena 10 letnia, która utraci ważność za 5 lat. Obecnie rejestracja czy odnowienie domeny nie jest drogie, zatem warto zainwestować pieniądze w przedłużenie jej ważności.

#7 Proste komunikaty

Posługuj się prostym językiem, dzięki temu pomożesz internautom w znalezieniu tego czego szukają. Proste sformułowania są także nie bez znaczenia dla wyszukiwarek, które „nie odczytują” niejasnych czy zawiłych komunikatów. Dlatego zamiast wymyślnych tytułów jak „Słodka przyjemność” użyj „Panna Cotta – przepis”.

#8 Tytuł

Tytuł, powinien wyglądać tak: <title>Jak pozycjonować stronę?</title> i umiejscowiony powinien być na każdej stronie oraz zawierać słowa kluczowe, które oddają treść strony.

Tytuły nie powinny zawierać zbyt wielu nagromadzonych słów kluczowych w przeróżnych odmianach, gdyż wyglądają jak spam i są nieczytelne dla internauty. Poza tym Google karze witryny, które nadużywają słów kluczowych.

Często jest tak, że tytuły w ogóle nie wskazują na tematykę strony, nie zawierają żadnych słów kluczowych. Idealny tytuł to taki, który zawiera słowo kluczowe, ale także daje internaucie wskazówki o czym jest dana witryna i czy znajdzie potrzebne mu informacje.

Pamiętaj, by każda podstrona Twojej witryny miała inny tytuł!

#9 Aktualizacja strony

Często aktualizuj treści na blogu, gdyż najbardziej aktualne informacje są lubiane nie tylko przez internautów, ale także przez wyszukiwarki. Wyszukiwarki preferują strony, na których treść jest wysokiej jakości oraz często aktualizowana.

#10 Anchor

Bardzo często osoby, które linkują do innej strony opisują ją, oprócz tematu na jaki jest strona np. jak pozycjonować bloga, takimi słowami jak np. „klik”, czy „zobacz tu”. Oczywiście wyszukiwarki analizują wszystkie te anchory i „wiedzą” na jaki temat jest strona. Zatem ważne jest, by anchory zawierały słowa kluczowe, które chcesz wypozycjonować. Zamiast „kliknij tutaj”, warto jest użyć anchoru „pozycjonowanie poradnik” czy „jak pozycjonować”. Zwrot „zobacz tutaj” nie daje żadnych wskazówek co dany link zawiera. Natomiast zwroty „pozycjonowanie porady” itp. dają jasno do zrozumienia wyszukiwarkom na jaki temat jest strona.

Jeżeli pozycjonujesz już swojego bloga to jednak warto czasami użyć anchorów typu „zobacz tutaj” ze względu na to, że często robią tak internauci i jest to bardzo naturalny sposób linkowania.

Każdy link prowadzący do Twojej strony jest ważny w oczach Google, zatem warto, by osoby które linkują do Twojej strony używały anchorów, opisujących jej tematykę.

#11 Badanie statystyk

Badanie statystyk Twojej witryny za pomocą Google Analyctics. Regularnie sprawdzaj i badaj statystyki strony, aby dowiedzieć się, które strony są najbardziej popularne.
Ponadto sprawdzanie statystyk strony, pomoże Ci stwierdzić, które witryny są skuteczne i kierują ruch na Twoją stronę.

#12 Wtyczki społecznościowe

Dodaj funkcje, dzięki którym internauci będą mieć możliwość komentowania, recenzowania, zadawania pytań oraz brania udziału w ankiecie. Możesz także dodać wtyczki społecznościowe jak Facebook lub Twitter, dzięki którym internauci będą mogli polecać sobie Twoją stronę. Funkcje te zachęcą do powrotu i tym samym zwiększą ruch, co może wpłynąć na wyszukiwarki internetowe. Interaktywne funkcje, takie jak fora i blogi mają dodatkowy bonus – zachęcanie użytkowników do generowania większej ilości tekstu na swojej stronie internetowej, co także ma znaczenie podczas pozycjonowania.

#13 Popraw szybkość ładowania strony

Prędkość ładowania się Twojej strony ma również niebagatelny wpływ na pozycjonowanie. Im szybciej załaduje się witryna, tym większa szansa na wyższe pozycje w Google.

#14 Konkurencja

Obserwuj konkurencję, która jest w pierwszym top 10 w wynikach wyszukiwania dla wybranych słów kluczowych. Analizuj wyniki wyszukiwania przez kilku tygodni, aby uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących słów kluczowych, użytych na stronach treści oraz informacji których dostarczają.

#15 Wykorzystaj nagłówki (h1, h2, h3, h4…)

Tag H1 jest ważniejszy niż H2, H2 jest ważniejszy niż H3 itd. Nagłówki pełnią ważne funkcje: z jednej strony możesz tagiem H1, H2 itd. nadać rangę tekstowi i odróżnić go wyglądem od pozostałego tekstu. Z drugiej strony Google przywiązuje większą wagę do nagłówków. Zatem jeżeli tagiem H1 oznaczysz słowo kluczowe, Google przeanalizuje zawartość Twojej strony, a wyniki przekaże w wynikach wyszukiwania.

#16  Pogrubienie, kursywa

Pozycjonowanie będzie łatwe, jeśli będziesz posługiwać się dobrze dobranymi i często występującymi słowami kluczowymi. Wówczas wyszukiwarki „odczytają” jaka jest tematyka strony. Aby ułatwić sobie pozycjonowanie możesz pogrubić i podkreślić słowa kluczowe.

Aby pogrubić tekst wizualnie należy użyć znaków <b> pogrubiony tekst </b>. Natomiast jeśli oprócz zmiany wizualnej chcesz dać do zrozumienia wyszukiwarce, że tekst zawiera istotnie informacje, powinieneś użyć znaków <strong> pogrubiony tekst </strong>.

Pamiętaj, by używać pogrubienia tylko do zmiany wizualnej tekstu lub zaznaczenia ważnych fragmentów czy słów kluczowych. Wystarczą jeden lub dwa pogrubienia na akapit.

Do zaznaczenia ważnych informacji czy słów kluczowych możesz użyć także kursywy – wystarczy wykorzystać znaki <i> kursywa </i>. Oznaczone w ten sposób fragmenty pozwolą na uzyskanie podobnego efekty jak w przypadku pogrubienia.

Możesz użyć jednocześnie pogrubienia oraz kursywy, aby zaznaczyć ważne fragmenty.

#17 Obrazki

Roboty Google przeszukują Internet i zbierają informacje o stronach, a następnie je indeksują, by rezultaty ich pracy mogły być wyświetlane w wynikach wyszukiwarek.

Niestety roboty te nie potrafią odczytywać obrazków, dlatego tak ważne jest określenie alt tag czy title tag. W ten sposób roboty będą w stanie odczytać opis obrazka, a następnie zaindeksować Twoją stronę www na podstawie tej informacji.

Na przykład: <img alt=”komputer na biurku” src=”/images/komputer.jpg” /> (na tej podstawie Google będzie wiedzieć co ilustruje zdjęcie).

#18 Katalogowanie

Umieszczaj swoją stronę w wartościowych katalogach (często płatnych). Dzięki temu zyskasz mocne linki, a także ruch z tych katalogów. Pamiętaj, by katalogować swoją stronę regularnie.

#19 Mapa strony

Mapa witryny zawiera linki które prowadzą do podstron. Za jej pomocą przekazujesz Google informacje dot. wszystkich podstron w Twojej witrynie, a następnie są one dużo szybciej indeksowane.

#20 Instalacja wtyczki SEO

Dzięki takiej wtyczce będziesz wiedzieć jak Twojego bloga widzi Google, a ponadto „podpowie” Ci co możesz poprawić, aby być bardziej widocznym.

#21 Długość tytułu i posta

Tytuł powinien mieć mniej niż 70 znaków, natomiast post więcej niż 300 słów.

To czy zdecydujesz się na pozycjonowanie bloga, zależy tylko od Ciebie. Nie stosuję się do wszystkich zaleceń, bo dla mnie ważniejsza jest sama idea blogowania. Uzupełniam tytuły, podpisuję obrazki, zaznaczam w tekście słowa kluczowe – nie zajmuje to dużo czasu, a przynosi efekty. Jeśli zastanawiasz się nad optymalizacją bloga i swoich wpisów, to pamiętaj, że pozycjonowanie jest jedną z najbardziej efektywnych oraz najtańszych form reklamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *