Bez kategorii

Jak promować bloga i stronę internetową?

Dziś, od założenia bloga dzieli Cię jedynie kilka kliknięć myszką. Jeszcze nigdy nie było to tak proste, jednak to nie znaczy, że blogowanie jest łatwe. Jeśli interesujesz się funkcjonowaniem blogów, stron internetowych, ich marketingiem i funkcjonowaniem w mediach społecznościowych i poświęcisz choć trochę więcej czasu na ich przeglądanie niż przeciętny użytkownik, to szybko dostrzeżesz, że w sieci jest mnóstwo interesujących treści, które są udostępniane, jednak nie wszystkie zyskują takie zainteresowanie na jakie zasługują. Jednak wszystkie udostępniane treści walczą o naszą uwagę.

Szybko też zorientujesz się, że blogowanie to nie tylko obecność w sieci i atrakcyjna treść. Jeśli nie masz ruchu przychodzącego, Twoją stronę odwiedza niewiele osób, to wszelkie Twoje wysiłki są stratą czasu. Mając to na uwadze, oto 30 wskazówek, które pomogą Ci podjąć odpowiednie działania i rozpocząć promowanie treści na blogu, aby zbudować ruch, zachęcać użytkowników do dzielenia się Twoimi treściami i zwiększyć widoczność w Internecie.

Jak w prosty sposób zyskać nowych czytelników Twojego bloga?

1. Publikuj więcej artykułów

Jednym z najbardziej efektywnych i zarazem najprostszym sposobem, ale i często ignorowanym, jest publikowanie większej ilości artykułów; badania wykazały, że firmy, które publikują więcej niż 15 postów na blogu miesięcznie odnotowują 3,5 razy większy ruch i 4,5 razy więcej potencjalnych klientów niż firmy, które publikują od 0 do 5 postów na blogu miesięcznie.

Badania wykazały, że bez względu na Twoją niszę i tematykę bloga, publikowanie większej ilości treści zawsze doprowadzi do wzrostu ruchu na Twoim blogu bądź stronie internetowej; zwiększ częstotliwość publikowania treści do 3 lub więcej artykułów tygodniowo, a zauważysz znaczący wzrost ruchu i większe zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami. Pamiętaj jednak, aby poziom tekstów na stronie pozostał taki sam lub był nawet lepszy.

2. Publikuj dłuższą treść

Badania wykazały, że Google i inne wyszukiwarki preferują dłuższe, obszerne artykuły, które przedstawiają dane zagadnienie w sposób wyczerpujący; przeprowadzono również badania, w którym przeanalizowano 10 najlepszych wyników dla ponad 20.000 słów kluczowych, i na ich podstawie ustalono, że Google plasuje wyżej artykuły, które zawierają ponad 2000 słów niż te, które zawierają ich mniej. Takie wpisy są też chętniej udostępniane w mediach społecznościowych, a inni blogerzy częściej do nich linkują, niż do takich, które mają poniżej 1000 słów.

Wiele popularnych blogów, które są dobrze wypozycjonowane, i które znajdują się w czołówce pod względem pozycji w wyszukiwarkach na wybrane słowa kluczowe charakteryzują się szczegółowymi i wyczerpującymi artykułami; przeciętny artykuł na popularnym blogu waha się od 4000 do 6000 słów, co powoduje, że zajmują one wysokie miejsca na liście słów kluczowych, co prowadzi do znacznego ruchu w dłuższym okresie czasu.

3. Załóż listę mailingową

Jeśli zapytasz najbardziej popularnych blogerów w swojej niszy, jakie jest główne źródło ruchu na ich blogu, to z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzą Ci, że wiadomości e-mail znajdują się w pierwszej trójce. Jeden z czołowych blogerów powiedział, że zawsze rejestruje skok ruchu, gdy wysyła wiadomość e-mail do osób, które są zapisane na jego liście mailingowej, która informuje czytelników o nowym wpisie na blogu.

E-mail jest tak skutecznym narzędziem do generowania ruchu, a formularz rejestracyjny znajdziesz na wielu popularnych stronach i blogach. Jeśli zdecydujesz się na mailing, to Twoja lista e-maili będzie tylko rosnąć i rzadko maleć.

Co więcej, będziesz mieć dostęp do bazy danych osób znajdujących się na Twojej liście mailingowej i zawsze możesz do nich napisać, a w przypadku wypuszczenia swojego produktu, poinformować o tym, generując tym samym zyski od samego początku.

4. Wykorzystaj podpis e-mailowy

Każdy z nas wchodzi w interakcję z setkami lub nawet tysiącami e-maili każdego miesiąca; możesz to wykorzystać i przekształcić w ruch na swoim blogu bądź stronie. W jaki sposób? Wystarczy, że umieścisz link do swojego bloga w swoim podpisie e-mailowym.

5. Pisz artykuły uwzględniając roboty Googla i użytkowników

Badania pokazują, że na ogół większość czytelników blogów nie czyta więcej niż 28% słów na stronie internetowej; to znaczy, że mając dłuższe, obszerne, bardziej szczegółowe artykuły pomogą zajęciu wyższej pozycji w wyszukiwarce, nie zwiększy to jednak prawdopodobieństwa przeczytania całej treści. Im strona wyżej w wyszukiwarce, tym więcej osób ją odwiedza, więcej czyta treść, więcej osób będzie się nią dzielić i tym samym będzie miał miejsce większy ruch. Rozwiązaniem jest pisanie treści z jednej strony pod roboty skanujące stronę, a z drugiej dla czytelników, którzy po zescrolowaniu całego artykułu stwierdzą, że jest on do przeczytania.

Jak napisać taki artykuł? Użyj tytuły, podtytuły, nagłówki, pogrubioną czcionkę, kursywą, numerację i list, sprawi to, że zawartość Twojego bloga będzie bardziej czytelna, reprezentacyjna i możliwa do zeskanowania, a w rezultacie zwiększy ruch na Twoim blogu.

6. Dowiedz się jaki jest najlepszy czas na zamieszczanie postów

Eksperci od marketingu twierdzą, że na sukces kampanii wirusowej może mieć wpływ również czas jej rozpoczęcia. Z badania przeprowadzonego przez BuzzSumo, które dotyczyło ponad 100 milionów artykułów, wynika, że najlepszy dzień na opublikowanie artykułu przypada na wtorek, i to właśnie te opublikowane we wtorek na ogół uzyskują aż 3X więcej wyświetleń niż artykuły opublikowane w niedziele.

Aby zwiększyć wyświetlenia swojego bloga lub strony internetowej, dowiedz się, jaki jest najlepszy czas na zamieszczenie artykułów na swojej stronie i wykorzystaj tę wiedzę, aby skutecznie promować swoje treści.

Jak promować swój blog na innych stronach internetowych?

1. Zostawiaj komentarze na innych blogach

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na promocję. Dobry i ciekawy komentarz na bardzo popularnym i wiarygodnym blogu może przyciągnąć wiele osób. Najpierw powinieneś stworzyć listę blogów w swojej niszy, a następnie regularnie komentować wpisy na tych blogach. Pozwoli to na dostrzeżenie Ciebie i Twojej strony przez autora oraz społeczność, co przyczyni się do większego ruchu na Twoim blogu. Możliwe, że ktoś wspomni o Tobie w swoim poście lub mediach społecznościowych. W taki sposób buduje się relacje i ruch na stronie.

2. Opracuj plan działań promocyjnych

Wielu bloggerom nie udaje się pozyskać oczekiwanego przez nich ruchu na swojej stronie, ponieważ nie podejmują oni żadnych działań promocyjnych. Nie wystarczy jedynie opublikowanie artykułu i czekanie aż coś się wydarzy i nagle pojawi się ruch na stronie.

Jeżeli publikujesz artykuł, to powinieneś mieć plan, który będzie obejmować jego promocję. Jeśli posiadasz wolne fundusze, to na dobry początek możesz wykupić reklamę np. na Facebooku, która, jeśli jest odpowiednio dobrana i atrakcyjna, powinna sprowadzić ruch na Twoją stronę. Jeśli natomiast nie posiadasz środków, to w tym artykule dowiesz się jak dalej promować swoje wpisy.

3. Włącz funkcję trackbacków na swoim blogu.

Gdy tylko opublikujesz nowy artykuł na stronie głównej, WordPressa daje Ci możliwość włączenia trackbacków. Czym jest trackback? TrackBack – to protokół wykorzystywany przez blogerów do śledzenia i informowania o reakcji, jaką spowodował konkretny wpis opublikowany przez innego blogera. Komunikaty wysyłane są podczas publikowania nowego wpisu, który w swojej treści nawiązuje do spraw uprzednio poruszanych na łamach innego bloga.

Trackbacki pojawiają się pod wpisem i wyglądem przypominają zwykły komentarz. Zwykle zawierają nazwę oraz fragment wpisu z bloga, z którego zostały wysłane.

Jeśli linkujesz do największych blogów w swoim artykule, a Ty i blogi, do których odsyłasz mają włączone funkcję trackbacku, to do Twojego artykułu pojawi się wzmianka w sekcji komentarzy; dzięki temu ludzie będą mogli zobaczyć komentarz z linkiem prowadzącym do Twoich artykułów, a to w rezultacie spowoduje większy ruch dla Ciebie.

Jak promować bloga przy pomocy społeczności?

1. Dołącz swojego bloga do agregatów blogów i stron internetowych

Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o tego typu stronach, to warto przybliżyć ten temat. W tego rodzaju serwisach można uzyskać informacje z wielu różnych źródeł związanych z konkretnym tematem. Można dzielić się własnymi treściami lub ciekawymi materiałami innych ludzi w swojej niszy, aby pomóc społeczności o podobnych zainteresowaniach.

Możliwość głosowania nabiera roli społecznej, dając tym samym użytkownikom witryny szansę na stwierdzenie, czy dana treść jest dobra czy nie. Jest to świetny sposób na to, aby zachować wysoki poziom (i nie dopuszczać do przesyłania spamu).

Oto kilka stron, do których możesz zajrzeć w celu promowania swojego bloga:

 • Bloglovin
 • zBlogowani

2. Rozwiązuj cudze problemy za pomocą postów na blogu, wykorzystaj do tego fora internetowe

Marketingowcy cały czas mówią, że aby odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie, powinieneś rozwiązywać problemy ludzi. Istnieją specjalne fora poświęcone wyłącznie pomaganiu ludziom, gdzie można zadać pytanie i uzyskać na nie fachową poradę. Jest to idealny sposób na to, aby nawiązać bezpośredni kontakt ze swoimi odbiorcami, przekazać swoją wiedzę i link do bloga w celu uzyskania dalszych, dogłębnych odpowiedzi. Forum dla najbardziej wyszukanej niszy z pewnością istnieje, a jeśli nie, to możesz pomyśleć nad stworzeniem takiego forum na swoim blogu lub stronie internetowej. Aby wyszukać konkretne forum wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę swojej niszy + forum np. „budownictwo + forum”.

3. Dodaj swój blog na stronach, gdzie ludzie dzielą się interesującymi znaleziskami z internetu

Niektórzy ludzie wolą sami znaleźć interesujące treści poprzez popularne serwisy z linkami. Możesz ubiegać się o obecność Twojego bloga na tych stronach, aby pomóc osobom zainteresowanym danym tematem odkryć Twoje posty. Najpopularniejszym w Polsce tego typu serwisem jest wykop.

Jak promować bloga przy pomocy mediów społecznościowych?

1. Zorganizuj konkurs na blogu.

Zorganizuj własny konkurs na blogu pod warunkiem, że uczestnicy podzielą się Twoimi artykułami w mediach społecznościowych lub na ich blogu i jeśli to możliwe, postaraj się pozyskać kilku sponsorów, którzy poinformują swoich klientów lub czytelników o Twoim konkursie na swoich stronach lub w mediach społecznościowych. To będzie ciekawa, ale też długa droga do zwiększenia zasięgu Twojego bloga.

2. Opracowanie i realizacja strategii w zakresie social media

Na początku należy zauważyć, że tworzenie profili w mediach społecznościowych i dzielenie się najnowszymi artykułami nie wystarczy. Z pewnością jest to jeden z podstawowych sposobów promowania bloga, jednak nie jedyny. Opracuj i rozwiń swoją strategię w ramach mediów społecznościowych, koncentrując się głownie na kluczowych portalach społecznościowych (np. Facebook, Instagram), współpracuj z innymi blogerami, influencerami i największymi stronami oraz nawiązuj kontakty w grupach, aby zwiększyć zasięg swoich mediów społecznościowych.

Ponadto, upewnij się, że stale publikujesz najnowsze informacje, regularnie aktualizujesz stare artykuły, uzupełniasz informacje, a następnie publikujesz je w mediach społecznościowych; samo dzielenie się artykułem raz na jakiś czas to za mało. Większość popularnych blogerów wciąż udostępnia linki do starych artykułów na swoim blogu. Częstotliwość wysyłania wiadomości powinna się różnić w zależności od portalu społecznościowego; badania pokazują, że optymalnym rozwiązaniem jest wysyłanie wiadomości dwa razy dziennie na Facebooku, trzy razy dziennie na Twitterze oraz 5 razy dziennie na Pinterest. Pamiętaj tylko, aby nie spamować na swoim profilu w mediach społecznościowych. Nikt chyba nie chce widzieć nowych wiadomości czy powiadomień 10 razy dziennie.

3. Przeprowadź wywiad z popularną i wpływową osobą z mediów społecznościowych lub napisz o niej artykuł

W mediach społecznościowych istnieje wiele grup (np. na Facebooku i LinkedIn) z tysiącami followersów; niestety, większość ludzi próbuje pozyskać ruch na swoich stronach poprzez spamowanie na tego rodzaju grupach, tylko po to, aby ostatecznie ich posty zostały usunięte.

Warto przemyśleć inną strategie, ponieważ lepszym sposobem na uzyskanie ruchu z grup na Facebooku jest przeprowadzenie wywiadów z właścicielami lub wpływowymi osobami z tych grup i poproszenie ich o podzielenie się wywiadem lub artykułem, w którym się znajdują. Nawet jeśli nie udostępniają oni Twojego artykułu, możesz udostępnić go w grupie jako członek grupy.

4. Zamieść przyciski „udostępnij” na swoim blogu

Jest to najprostsza i najszybsza metoda na promowanie bloga, jednak wciąż wielu blogerów nie posiada przycisków do dzielenia się swoimi treściami na blogach. Badania pokazują, że dodanie przycisków na swojej stronie umożliwiających udostępnienie artykułów na Facebooku czy Twitterze doprowadzi do większej liczby udostępnień i w rezultacie zwiększonego ruchu.

5. Zredukuj liczbę przycisków udostępniania na swoim blogu

Jak wspomniano wyżej umieszczenie przycisków udostępniania treści na mediach społecznościowych jest kluczowe, jednak należy pamiętać o paradoksie wyboru; badania pokazują, że dawanie ludziom za dużo możliwości wyboru sprawi, że nie dokonają oni żadnych wyborów. Innymi słowy, jeżeli na blogu umieścisz 20 różnych przycisków udostępniania, to z dużym prawdopodobieństwem, Twoi czytelnicy nie użyją żadnego z nich.

6. Grupy na Facebooku i LinkedIn

Grupy na Facebooku czy LinkedIn mogą być również doskonałym źródłem ruchu na blogu, ale niestety, wielu blogerów nie osiąga oczekiwanych rezultatów, ponieważ podchodzą do tych grup w niewłaściwy sposób, spamują i zostawiają wiele nieprzydatnych informacji.

Nie wystarczy po prostu opublikowanie linków prowadzących do Twojej strony internetowej. Sprawdzonym i najlepszym sposobem na uzyskanie ruchu z grup na Facebooku jest wykorzystanie chwytliwych obrazków i infografik, a także interesującej wiadomości, która pokaże czego ludzie mogą się dowiedzieć i co zyskają, jeśli tylko zdecydują się na przeczytanie Twojego artykułu

Grupy na LinkedIn są również ważnym źródłem ruchu. Tutaj porada jest prosta: szukaj najlepszych grup LinkedIn w swojej niszy, dołącz do nich i od czasu do czasu zamieszczaj na nich swoje najlepsze artykuły.

7. Promuj swojego bloga na stronie Pinterest.

Pinterest może być także znakomitym źródłem ruchu na Twoim blogu. Wielu blogerów z sukcesem wykorzystuje Pinterest tworząc tzw. piny, gromadząc followersów i zwiększając ruch na swojej stronie. Poszukaj ciekawych i wartościowych zdjęć i skup się na używaniu chwytliwych nagłówków, a szybko uzyskasz wysokiej jakości ruch z Pinterestu.

8. Używanie hashtagów i lokalizacji przy promowaniu bloga w mediach społecznościowych

Możesz również zwiększyć liczbę czytelników, używając #hashtagów czy lokalizacji podczas promowania artykułów w mediach społecznościowych; używając odpowiednich hashtagów oraz lokalizacji, sprawisz, że Twoje treści będą mogły zostać odkryte, gdy ludzie będą szukać treści w Twojej niszy.

9. Publikuj infografiki

Badania pokazują, że infografiki udostępniane na Twitterze czy Facebooku otrzymują o ponad 800% więcej retweetów niż zwykłe zdjęcia, ilustracje i artykuły. Możesz promować swojego bloga, tworząc atrakcyjnie wyglądające infografiki, które przyciągają uwagę, a zwłaszcza takie, które prezentują ważne fakty i statystyki oraz proszą wpływowych użytkowników o podzielenie się nimi w swoich mediach.

10. Ponownie publikowanie starych artykułów na Twitterze lub Facebooku

Badania wskazują, że nieco powyżej 1% Twoich followersów na Twitterze wykazuje jakąkolwiek reakcję na Twoje Twitty. Kluczowe jest tutaj pytanie, jak zaangażować pozostałe osoby? Jak można ich przyciągnąć i zdobyć ich uwagę? Rozwiązaniem tego problemu jest ciągłe aktualizowanie starych wpisów na blogu.

Wiele znanych i popularnych blogerów regularnie udostępnia stare artykuły i nie jest to niczym niezwykłym. Możesz ustalić sobie swój własny harmonogram i dzielić się starymi wpisami kilka – kilkanaście razy w ciągu kilku miesięcy; Będziesz mieć wówczas większą pewność, że ludzie, którzy nie widzieli Twojej publikacji na początku, zobaczą ją później.

Jak promować stronę za pomocą innych mediów?

1. Promuj swojego bloga na najlepszych forach w swojej niszy

Fora mogą być doskonałym źródłem ruchu; wiele z czołowych forów w Twojej branży ma prawdopodobnie setki tysięcy wizyt miesięcznie, a wiele z nich ma wielu członków. Jednak należy pamiętać o tym, by nie spamować na forach za pomocą swoich linków.

Zamiast tego, musisz wnieść jakąś wartość dodaną, dlatego najlepiej będzie jeśli skoncentruj się na pomaganiu forumowiczom, udzielaniu odpowiedzi na pytania i byciu aktywnym w popularnych dyskusjach. Pamiętaj, aby umieścić link do swojego bloga w swoim podpisie na forum lub innym widocznym miejscu, a z pewnością odnotujesz znaczny wzrost ruchu na swojej stronie.

2. Poproś o wywiad z Tobą na podcascie

Ten podpunkt podobny jest do przeprowadzania wywiadów na stronach internetowych. Możesz poprosić o przeprowadzenie wywiadu z Tobą na znanym i popularnym w Twojej branży podcaście. Z pewnością wielu podcasterów będzie zadowolonych, jeśli uznają, że masz ciekawą historię do opowiedzenia.

3. Zrób listę najlepszych serwisów społecznościowych i stron z pytaniami i odpowiedziami w swojej niszy i regularnie w nich uczestnicz

Tego typu serwisy i inne niszowe społeczności oraz strony z pytaniami i odpowiedziami mogą być dobrym źródłem ruchu. Weź udział w popularnych dyskusjach i od czasu do czasu zamieść link do Twojego bloga, aby użytkownicy mogli dowiedzieć się więcej.

4. Uruchom swój własny podcast

Podcasty szybko zyskują na popularności, choć wciąż nie są tak popularne jak za granicą, to stają się jednym z najlepszych sposobów odbioru treści w czasie dojazdów do pracy, ćwiczeń czy sprzątania. Zwiększ ruch na blogu, uruchamiając własny podcast. Będzie to dość czasochłonne, jednak włożony wysiłek w dłuższej perspektywie z pewnością Ci się opłaci.

5. Prześlij swojego bloga do katalogów blogów/stron internetowych

Katalogi stron internetowych nie są tak popularne jak kiedyś, jednak wciąż mogą być ważnym źródłem ruchu. Jeśli zostaniesz dodany do katalogu na stronie internetowej lub blogu, to z pewnością uda Ci się zwiększyć ruch. Należy jednak pamiętać, że tylko część katalogów jest bezpłatna, a w większości z nich konieczna jest drobna opłata lub link zwrotny umieszczony na Twoim blogu.

6. Stwórz aplikację dla swojego bloga

Ta opcja nie jest dla każdego, skierowana jest głównie do większych blogów i stron internetowych. Na czym polega ten pomysł? Opiera się on na utworzeniu aplikacji do bloga i przesłaniu jej do sklepu Google i Apple. Jeśli pomysł wypali i więcej osób pobierze Twoją aplikację, Google zacznie pokazywać ją większej liczbie swoich użytkowników, co zwiększy ruch na Twojej stronie.

7. Przekształcaj swoje wpisy na blogu w wersję audio lub podcasty

Rynek podcastów w globalnej sieci rośnie i Polska nie jest wyjątkiem. Słucha ich już co piąty internauta w naszym kraju. Warto to wykorzystać i jak wspomniano wyżej, uruchomić własny podcast. Jeśli nie możesz stworzyć podcastu, możesz za to nagrać wersję audio swojego bloga i umieścić ją na blogu lub przesłać na strony z podcastami.

8. Stwórz swój własny szablon strony internetowej oraz wtyczki

Ten pomysł może być trudniejszy do zastosowania. Polega on na stworzeniu wtyczki lub własnego szablonu strony internetowej z linkiem do Twojej strony internetowej w stopce. Na pewno zyskasz dodatkowy ruch oraz wyższą pozycję w wyszukiwarkach, dzięki temu, że na każdej stronie internetowej, która wykorzystuje Twój motyw, pojawi się link do Twojego bloga.

9. Wykorzystaj strony udostępniające zdjęcia, aby zwiększyć ruch na blogu

W tym przypadku konieczne będzie posiadanie odrobiny talentu, poczucia estetycznego i wolnego czasu. Strony służące do udostępniania zdjęć, takie jak Flickr, mają miliony użytkowników, co stwarza doskonałą okazję do zwiększenia zasięgu na Twoim blogu. Co musisz zrobić? Wystarczy, że wykonasz kilkanaście-kilkadziesiąt zdjęć, umieścisz je na stronie typu Flickr i dodasz odpowiednią licencję. Najlepszym wyborem będzie licencja Creative Commons z zastrzeżeniem, że osoby, które skorzystają z Twoich zdjęć, będą musiały zamieścić do Ciebie link.

Jaki będzie efekt powyższych działań? Skutkiem tego będzie wykorzystywanie Twoich zdjęć przez blogerów i redaktorów stron czy portali internetowych, którzy będą umieszczać Twoje fotografie z linkami do Twojego bloga.

Jak wykorzystać pozycjonowanie (SEO), aby promować bloga?

Więcej na temat pozycjonowania przeczytasz we wpisie Jak pozycjonować bloga lub stronę

1. Zoptymalizuj swój blog pod kątem wyszukiwarek internetowych

Wyszukiwarki są zwykle na pierwszym miejscu jeśli chodzi o źródła ruchu nawet dla największych i najbardziej popularnych blogów. Jednak wciąż wiele blogerów ignoruje podstawowe zasady pozycjonowania, a przez to nie uzyskuje takiego ruchu, jaki powinien. Najbardziej popularni blogerzy zyskują aż 60% lub więcej ruchu właśnie z wyszukiwarek. Podjęcie odpowiednich kroków, jeśli chodzi o SEO, może podwoić ruch na Twoim blogu w ciągu kilku tygodni czy miesięcy.

Jak zoptymalizować stronę? Używaj odpowiednich tagów, chwytliwych opisów, używaj nagłówków, podtytułów, upewnij się, że Twoja strona jest łatwa w nawigacji itp.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę metody wykorzystywane przez specjalistów SEO. Zapoznaj się z pojęciem SEO czy pozycjonowanie i zoptymalizuj swój blog i artykuły, aby dobrze się pozycjonowały na odpowiednio dobrane słowa kluczowe w Google i innych wyszukiwarkach (Bing).

2. Wybierz jedno lub dwa słowo kluczowe we wpisie na blogu

Wcześniejsza analiza, a następnie wybranie słowa kluczowego,to wciąż jeden z najbardziej efektywnych sposobów promowania postów na blogu. Jeśli zrobisz to odpowiednio, to nie będziesz musiał martwić się o ruch. Jak dobrać odpowiednie słowa?

 • Wybierz słowo kluczowe, które mają wiele comiesięcznych wyszukiwań, a z drugiej strony można je łatwo wypozycjonować. Aby odpowiednio dobrać słowa, użyj narzędzia, takiego jak Google’s keyword planner (który proponuje wiele powiązanych słów).
 • Publikuj długie, ciekawe i atrakcyjne dla czytelników wpisy na blogu, które będą nasycone słowami kluczowymi i ich odmianami w treści całego artykułu. Określ co dla Twoich czytelników jest interesujące, na każdym blogu panują inne reguły, więc warto wiedzieć, co zainteresuje Twoich odbiorców. Zasada ogólna jest jedna: temat powinien być opisany wyczerpująco, a sam wpis powinien mieć przynajmniej 1000 złów.

3. Zoptymalizuj swoje posty pod kątem słowa kluczowego

 • Użyj słowa kluczowe w tytule strony na samym początku.
 • Dodaj słowo kluczowe do swojego meta-opisu.
 • Dodaj słowo kluczowe w H1 (główny nagłówek) swojego bloga.
 • Upewnij się, że słowo kluczowe jest najczęściej używanym terminem w całym wpisie.
 • Używaj często słowa kluczowego, ale upewnij się, że jego częstotliwość jest naturalna, w przeciwnym razie wpis zostanie uznany za spam.
 • Pamiętaj o użyciu kilku synonimów dla słowa kluczowego w całym postu oraz różnych jego odmianach.
 • Użyj synonimy słowa kluczowego w tytule strony i opisie postu.
 • Użyj słowa kluczowego w ciągu pierwszych 100 słów artykułu
 • Użyj powiązanych słów kluczowych w podtytułach, oraz nagłówkach takich jak H2, H3, H4

4. W najnowszych postach linkuj do swoich najlepszych wpisów

Linki wewnętrzne, to coś, czego szukają wyszukiwarki podczas indeksowania swojego bloga. Liczba linków wewnętrznych jest o tyle istotna, że wskazuje na wartość wpisu i znaczenie w stosunku do innych stron w serwisie. Linkowanie do starych wpisów ma jeszcze tę zaletę, że swoim stałym czytelnikom przypomnisz dawne artykuły, a nowym przedstawisz treści, z którymi prawdopodobnie jeszcze się nie zapoznali.

Jeśli natomiast chodzi o linki wychodzące, to zbyt wiele z nich z atrybutem „dofollow” może zaszkodzić, ale linkowanie do wiarygodnych źródeł może pomóc zbudować autorytet. Zatem mając wiele linków wychodzących do stron o niskim autorytecie oznacz je jako „nofollow”.

Google klasyfikuje Twojego bloga również w oparciu o liczbę osób, do których się linkujesz. Zasada jest dość prosta: jeśli strona internetowa stale odsyła do wiarygodnych serwisów i źródeł, to Google założy, że jesteś również dobrym i wiarygodnym źródłem i w efekcie oceni Cię lepiej, a to spowoduje większy ruch na Twojej stronie.

5. Spraw, aby Twoja strona była szybsza

Wydaje się to dość niepozorny czynnik, ale ma on ogromne znaczenie. Badania pokazują, że jedno sekundowe opóźnienie w czasie ładowania stron internetowych spowoduje 7-procentową stratę w konwersji.

Wg różnych szacunków, stracisz aż do 50% odwiedzających Twoją stronę internetową, jeśli ładowanie trwa dłużej niż 3 sekundy. Jeśli Twoja strona jest powolna, to tracisz potencjalnych czytelników, ale też klientów, a to ma już realny wpływ na Twój biznes.

6. Systematyczne odświeżanie starych wpisów

Jak wspomniano wyżej, jest to jedn z najprostszych sposobów na poprawę pozycji w rankingach. Jednym z czynników rankingu Google jest świeżość treści, a blogi, które publikują więcej niż 15 artykułów miesięcznie, otrzymują 3 razy więcej ruchu niż blogi, które publikują mniej niż 4 artykuły miesięcznie.

Jednym z rozwiązań jest publikowanie nowych wpisów około 3 razy w tygodniu. Jest to spore wyzwanie, jednak możliwe do zrealizowania. Innym podejściem jest aktualizacja starych artykułów, przeglądanie artykułów opublikowanych miesiące i lata temu, usunięcie nieaktualnych informacji i zastąpienie ich nowymi. To z pewnością przyczyni się do poprawy pozycji Twojego bloga w rankingach wyszukiwania, a tym samym wpłynie na większy ruch na stronie.

7. Właściwa struktura strony internetowej

Upewnij się, że struktura witryny ułatwia robotom Google indeksowanie treści. Zadbaj o to, aby każda strona na Twoim blogu była możliwa do zaindeksowania i posiadała archiwum lub mapę strony, która ułatwi wyszukiwarkom indeksowanie treści.

8. Upewnij się, że Twoja strona jest odpowiednio dopasowana do urządzeń mobilnych

Badania pokazują, że liczba użytkowników mobilnych przekroczyła liczbę użytkowników Internetu stacjonarnego. Warto odnotować, że Google wprowadził algorytm, który promował strony zoptymalizowane dla użytkowników telefonów komórkowych. Zatem jeśli Twoja strona nie została odpowiednio zoptymalizowana dla użytkowników telefonów komórkowych, możesz być pewny, że została ona ukarana. Jeśli jednak poprawisz swoją stronę, to z pewnością odnotujesz znaczny wzrost odwiedzi na blogu.

9. Wyślij informację do wyszukiwarek, kiedy opublikujesz wpis

Niestety, ale Google nie znajdzie Twojej treści i nie będzie jej indeksował tak szybko jak myślisz. Jest na to prosty sposób, wystarczy dodać nowy wpis do ideksacji na Google Search Console. Jest to: „darmowa platforma internetowa stworzona przez Google dla administratorów stron internetowych. Pozwala na sprawdzenie statusu indeksowania witryny przez wyszukiwarkę Google oraz zoptymalizowanie widoczności strony.”

10. Skoncentruj się na budowaniu linków do budowania zaufania z wyszukiwarek

Budowanie linków jest niezwykle istotne, można powiedzieć, że kluczowe, i działa, gdy publikuje się naprawdę wartościowe treści, do których ludzie chcą się odwoływać jako do ważne źródło informacji. Więc kiedy opublikujesz swój wpis, możesz poprosić czytelników, aby pomogli Ci i umieścili link na swojej stronie internetowej.

Jakie są najprostsze wskazówki:

 • Poproś swoich klientów o link do Twojego bloga. Możesz też poprosić swoich przyjaciół z branży o link do Twoich treści.
 • Publikuj cenne, wartościowe i pełne informacji treści. Wówczas Twoje szanse na otrzymanie backlinków wzrosną.
 • Twórz treści, które inspirują do wirusowego dzielenia się i naturalnego linkowania.

Jak promować bloga przy pomocy e-maili?

1. Zbuduj listę mailingową

Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie ruchu do każdego nowoopublikowanego postu jest przekierowanie go z maili, które wysyłasz swoim czytelnikom. Jest to najlepszy sposób, aby zyskać zaangażowanych odbiorców, którzy będą na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się na Twoim blogu lub stronie. Pamiętaj jednak, że jeśli codziennie piszesz 1 artykuł, to nie wysyłaj maili informujących o tym. Chyba nikt nie lubi spamu. Wybierz tylko te najciekawsze artykuły lub podsumowujące np. 1 raz w miesiącu.

Warto skupić się na przekształcaniu ruchu na stronie w subskrybentów, ponieważ to właśnie oni są najbardziej zaangażowanymi czytelnikami, regularnymi użytkownikami i bardzo często stałymi klientami.

2. Wysyłaj e-maile w najkorzystniejszym czasie

Badania dowodzą, że robocze dni to najlepszy czas na promowanie postów na blogu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Można zauważyć, że odrobinę korzystniejsze są wtorki i czwartki.

Natomiast najlepszą godziną na wysłanie wiadomości e-mail jest 10 rano. Warto też dodać, że istnieje zróżnicowane w zależności od branży, dlatego w niektórych szczyt przypada czasami wcześniej niż 10 rano. Dlatego sprawdź jaki jest najlepszy czas w Twojej niszy i wysyłaj wiadomości właśnie w tych godzinach i dniach.

3. Wysyłanie newslettera pocztą elektroniczną.

Większość blogerów publikuje 2-3 razy w tygodniu. Dlatego warto skompilować te posty, aby zbudować biuletyn e-mailowy, który będzie wysyłany np. raz w miesiącu.

To doskonały sposób, aby podzielić się swoimi najnowszymi wpisami ponownie, bo może się okazać, że Twoi stali czytelnicy przeoczyli któryś z nich. Z drugiej strony jest to świetny sposób na przypomnienie subskrybentom, aby sprawdzali Twojego bloga regularnie, a jednocześnie w takim mailu dostarczasz im mnóstwo dodatkowej wartości.

4. Włącz funkcje społecznościowe (udostępnianie) bezpośrednio z poczty elektronicznej

To bardzo prosty a zarazem skuteczny pomysł. Wystarczy stworzyć link, który pozwoli na udostępnienie maila w mediach społecznościowych.

Skorzystaj z Generatora linków, napisz wiadomość i wrzuć link do swojego wpisu na blogu. Utwórz link i umieść go w swoim mailu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *