Bez kategorii

Jak zmotywować się do pracy w domu? 25 porad, które musisz wdrożyć

Praca w domu może być przyjemna, a sama idea pracy w domu przemawia do wielu osób, ale w rzeczywistości nie zawsze jest tak łatwo i bywają chwile, że przekształca się ona w trudne zadanie. Niektóre z zalet pracy w domu to: brak dojazdów do pracy, większa elastyczność, brak szefa stojącego nad nami i brak irytujących współpracowników. Z drugiej strony, istnieje wiele pokus i odciągających uwagę rzeczy, a prokrastynacja często zastępuje produktywność.

Praca w biurze zapewnia strukturę, interakcje społeczne, mniej zakłóceń i bardziej widoczną odpowiedzialność. Natomiast w domu z jednej strony kusi Netflix, który jest na wyciągnięcie ręki, a z drugiej Internet. Ponadto w domu łatwo jest spędzić zbyt dużo czasu na załatwianiu codziennych spraw, pracach domowych i oglądaniu telewizji w ciągu dnia. Dlatego wielu przedsiębiorców, walczy o utrzymanie motywacji podczas pracy w domu. Zapoznaj się z listą poniżej, która ułatwi Ci zmotywowanie się i utrzymanie koncentracji podczas pracy w domu.

1. Określ miejsce pracy

Posiadanie wydzielonej przestrzeni do pracy jest ważne nie tylko dla zachowania zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, ale także dla wykonywania zadań. Kiedy pracujesz w domu, istnieją niezliczone możliwe przerwy w pracy.

Wiele z nich to dobre zakłócenia – telefon od przyjaciela lub pies, który chce się bawić, wszystko to jest mile widziane, ale mimo wszystko są to rozpraszacze.

Jeśli chcesz efektywnie pracować w domu, to będziesz potrzebować miejsca do pracy. Pomyśl o takim miejscu pracy w domu: każdy pokój w Twoim domu został przystosowany do konkretnych celów. Jadasz w kuchni, śpisz w sypialni i parkujesz samochód w garażu.

Robienie czegoś w miejscu, które nie jest przeznaczone na daną czynność, zazwyczaj nie działa. Ile razy udało Ci się zasnąć w korytarzu?

To samo ma miejsce, gdy realizujesz zadania dla swojej firmy. Potrzebujesz miejsca w domu, które zapewni Ci maksymalną koncentrację na zarządzaniu Twoją firmą.

Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyś posiadał osobny pokój, który będzie przeznaczony tylko dla Ciebie. Jednak Twoje miejsce pracy nie musi być rozbudowanym biurem. Proste biurko i wygodne krzesło mogą pomóc Ci skupić się na zadaniach i pozostać zorganizowanym. Być może siedzenie przy biurku nie jest tak wygodne jak kanapa, ale dobre krzesło sprawi, że będziesz się lepiej koncentrować. Pamiętaj o tym, aby wyznaczyć miejsce na papierkową robotę, telefony i inne materiały biznesowe w miejscu pracy.

2. Wstawaj wcześnie

Dla wielu może to być najtrudniejsza część pracy w domu. Często nie ma motywacji, aby wstać o rozsądnej godzinie i rozpocząć pracę: bez biura, do którego można pójść, bez szefa, który mógłby egzekwować pewne zachowania.

Codzienny trening mający na celu wstawanie o odpowiednio wczesnej godzinie, tak jak w przypadku bardziej tradycyjnej pracy, pozwoli Ci wejść w rutynę, która sprzyja produktywności. Badanie przeprowadzone przez niemieckiego biologa Christopha Randlera wykazało, że ludzie z rana są zazwyczaj bardziej aktywni, dlatego postaraj się przestrzegać standardowych godzin pracy i zacząć pracę o 8 rano.

3. Ubierz się jak do pracy

To niezwykle kuszące, by podczas pracy w domu nosić najwygodniejszy zestaw ubrań, jaki posiadasz, gdy tylko jest to możliwe, zwłaszcza, że większość czasu nikt Cię nie widzi. Bo jeśli nie masz współpracowników, to jaki jest sens ubierania się? Dlaczego nie nosić dresów przez cały dzień, dopóki nie będziesz zmuszony do wyjścia z domu?

W artykule Forbesa dr Karen Pine, profesor psychologii na Uniwersytecie Hertfordshire i psycholog mody powiedziała:

„Kiedy zakładamy ubranie, często zdarza się, że osoba nosząca dany strój przyjmuje cechy związane z tym ubraniem. Wiele ubrań ma dla nas znaczenie symboliczne, niezależnie od tego, czy jest to „strój do pracy zawodowej”, czy też „relaksujący strój weekendowy”, więc kiedy zakładamy go, zaczynamy zachowywać się w sposób zgodny z jego znaczeniem”.

Innymi słowy, jeśli jesteś zadowolony z noszenia luźnych ubrań przez cały dzień podczas pracy w domu, bardziej prawdopodobne jest to, że będziesz zachowywał się luźno, a tym samym mniej robił.

A czy to, co nosisz, ma wpływ na Twoją codzienną motywację i produktywność? Badania opublikowane w „The Journal of Experimental Social Psychology” sugerują, że tak może być.

Naukowcy poprosili uczestników o założenie białego fartucha laboratoryjnego, a następnie poinstruowali ich, aby wykonali szereg zadań. Niektórym uczestnikom powiedziano, że płaszcz jest płaszczem malarza, innym zaś, że jest to płaszcz lekarza lub technika laboratoryjnego.

Wyniki? Ci, którym powiedziano, że odzież była płaszczem lekarza lub technika laboratoryjnego, wykazywały zwiększoną uwagę i dbałość podczas wykonywania zadania.

Być może doświadczyłeś tego zjawiska. Jak się czujesz, gdy wskakujesz na rozmowę konferencyjną w spodniach dresowych, w porównaniu z 3-częściowym garniturem? Aby utrzymać swój poziom motywacji, upewnij się, że ubierasz się w sposób, który daje Ci pewność siebie i pozwala Ci czuć się najlepiej.

4. Eliminacja przedmiotów rozpraszających uwagę

Jeśli chcesz zachować motywację podczas pracy w domu, musisz wyeliminować wszelkie większe rozpraszacze uwagi. Odwrócenie uwagi jest tym, co powstrzymuje Cię od skupienia się na pracy, a jak wszyscy doskonale wiemy, przedmioty, które odrywają Cię od czynności, które musisz wykonać są… jest bardzo rozpraszające. Tak więc, aby wejść w ten zmotywowany nastrój, musisz wyeliminować te rozpraszacze w pierwszej kolejności. Jeśli nie możesz przestać scrollować Instagrama, to zostaw telefon w drugim pokoju. Czy sprawdzasz Facebook co 5 minut? Pobierz narzędzie, które blokuje pewne strony internetowe określoną liczbę godzin dziennie.

5. Zacznij dzień od zjedzenia żaby

Mark Twain powiedział, że „jeśli pierwszą rzeczą, którą zrobisz rano jest zjedzenie żywej żaby, możesz przejść przez resztę dnia wiedząc, że najgorsze jest za tobą”.

Rozpocznij dzień od wykonania najgorszego zadania – a przez najgorsze, rozumiem najważniejsze lub to, co najprawdopodobniej będziesz opóźniać – i nie daj się rozproszyć. Poczuciu spełnienia i satysfakcji, które przyjedzie po wykonaniu tego trudnego zadania, poprowadzi Cię przez resztę dnia.

6. Stwórz harmonogram, plan dnia i listę zadań

Ten punkt wydaje się oczywisty – większość ludzi nie będzie w stanie pracować w domu, jeśli nie będą mieli przynajmniej jakiegoś schematu działań. Może to dotyczyć rozpoczęcia dnia od przebudzenia się o określonej godzinie, o czym wspomniałam powyżej, oraz wykonania określonych czynności w określonym dniu.

Chociaż elastyczność jest jednym z największych atutów pracy w domu, to może ona również zniweczyć wysiłki na rzecz utrzymania produktywności i wymknąć się spod kontroli. Dlatego posiadanie ustalonego planu dnia i harmonogramu zadań może pomóc uniknąć tego problemu. Zaplanuj sposób spędzania dnia, zadania do wykonania i nie zapomnij uwzględnić przerw w pracy.

Twój harmonogram jest mapą Twoich celów biznesowych na tydzień. Wskazuje na kroki, które zamierzasz podjąć, aby zrealizować swoje zadania. Tak, możesz go zmieniać, jednak należy go wprowadzić i przestrzegać jako ramy Twojej pracy. Ustaw konkretne, możliwe do zrealizowania zadania, które możesz wykonać. Unikaj przerzucania niedokończonych zadań na następny dzień; nadrabianie zaległości przysporzy Ci tylko stresu i zmęczenia.

Ustalenie standardowych godzin pracy daje poczucie struktury, która pomoże wzmocnić samodyscyplinę. Wyznaczanie celów tygodniowych i miesięcznych może pomóc w osiągnięciu celów krótko- i długoterminowych. Rzuć sobie wyzwanie, aby pracować jak najefektywniej w ciągu tygodnia.

7. Wznieś swoją listę rzeczy do zrobienia na wyższy poziom

Załatwianie spraw może, zmotywować Cię do zrobienia więcej. Jeśli jesteś freelancerem, prawdopodobnie używasz już tygodniowego lub miesięcznego kalendarza, aby pomóc Ci śledzić zbliżające się terminy. Jest to doskonała metoda, którą powinieneś stosować, aby pomóc Ci utrzymać motywację przez cały dany dzień.

Zainwestuj w małą ścieralną tablicę, na której będziesz mógł wypisać każdą z rzeczy, które musisz zrobić danego dnia, bez względu na to, jak mała jest to rzecz. Gdy tylko wykonasz nawet pozornie nieistotne zadania, skreślij je z listy. Dlaczego?

Chodzi o to, że osiągnięcia, nawet te najmniejsze, są motywacją. Jeśli coś zrobisz, prawdopodobnie zrobisz więcej. Jeśli jakieś wykonane zadanie wykreślasz z listy rzeczy do zrobienia to naprawdę wywołuje to poczucie satysfakcji i spełnienia. I będziesz chciał odtworzyć to samo poczucie satysfakcji, robiąc więcej.

Pod koniec dnia będziesz miał tablicę z długą listą zrealizowanych zadań i poczuciem spełnienia, które możesz wykorzystać w następnym dniu roboczym.

8. Wyznacz granice

Posiadanie granic podczas pracy w domu może być większym wyzwaniem niż podczas pracy w biurze. Brak granic może być wrogiem produktywności. Przyjaciółka, która wpadnie na kawę lub Twój partner, proszący Cię o powieszenie prania, są rozpraszaczami, które mogą sprzyjać ociąganiu się. Dlatego wyjaśnij rodzinie i przyjaciołom, że rzeczywiście pracujesz i nie jesteś na wakacjach.

Powiedz im, że jeśli skontaktują się z Tobą w czasie Twoich godzin pracy, odpowiesz w ten sam sposób, jak gdybyś pracował w biurze.

Jeśli pracujesz z domu w oddzielnym pomieszczeniu, poinformuj domowniników, że jesteś w pracy i zamknij drzwi. Jeśli nie masz osobnego pokoju, rozważ użycie zatyczek do uszu, które zredukują hałas.

Dodatkowo, poinformuj kolegów/klientów, kiedy i jak się z Tobą skontaktować. Czy mogą do Ciebie zadzwonić w każdej chwili? Czy będziesz sprawdzał pocztę elektroniczną przez cały dzień, czy tylko o określonych godzinach?

9. Udawaj, że idziesz do biura

Powiązanie między pracą a biurem może sprawić, że staniesz się bardziej produktywny. Zatem kiedy pracujesz w domu, rób wszystko, co możesz, aby przygotować się do pracy w biurze: ustaw urządzenia na tryb pracy, przygotuj sobie kawę i ubierz się w ładne ubrania.

Zaplanuj swój dzień tak, jak w biurze. Kiedy pracujesz w domu, jesteś swoim własnym przełożonym. Bez rzeczy takich jak harmonogram spotkań, możesz szybko stracić koncentrację lub wypalić się.

Aby trzymać się listy zadań podziel czas na segmenty, co i kiedy zrobisz w ciągu dnia. Jeśli masz kalendarz online, możesz tworzyć wydarzenia i przypomnienia, które powiedzą Ci, kiedy powinieneś rozpocząć nowe zadanie.

10. Nie pracuj tam, gdzie śpisz

Noszenie piżamy sprawia, że nie jesteśmy mistrzami produktywności, również praca w łóżku nie działa na naszą korzyść. Nie tylko, dlatego że, możesz się stresować podczas pracy, ale także wpłynie to negatywnie na Twój sen, nie będziesz mógł się zrelaksować i zasnąć w nocy. Dzieje się tak dlatego, że Twoje łóżko ma być miejscem, w którym odpoczywasz i zasypiasz. Tak więc, nawet niewielką przestrzeń w domu należy przeznaczyć na pokój roboczy (powinien być z dala od łóżka), w którym myślisz o pracy, a nie o spaniu.

Może to dotyczyć również pracy tuż obok miejsca, w którym będziesz spał. Warto posiadać wydzieloną powierzchnię biurową. Pomieszczenie do pracy – tylko i wyłącznie do pracy. A jeśli pracujesz w domu w pełnym wymiarze godzin, możesz odpisać przynajmniej część czynszu jako wydatek firmowy, ponieważ jest to niezbędna powierzchnia biurowa. Można również wynająć przestrzeń biurową gdzieś poza domem, jeśli Ci budżet na to pozwala, a nie przeszkadzają Ci dojazdy.

11. Pamiętaj o swoim samopoczuciu

Motywacja może zmaleć, gdy czujesz się głodny i zmęczony, dlatego ważne jest, abyś podczas pracy w domu nadawał priorytet swojemu samopoczuciu. Rozpocznij dzień od zjedzenia śniadania i wykonania jakiejś formy ćwiczeń.

Korzystne może być również medytowanie lub branie głębokich oddechów przed rozpoczęciem dnia pracy. Upewnij się, że pijesz wodę przez cały dzień. Dodatkowo, należy regularnie robić sobie przerwy od pracy przy biurku, aby rozciągnąć się i odprężyć wzrok. Wyjdź na zewnątrz i postaraj się spędzić jak najwięcej czasu w świetle dziennym. Możesz wykorzystać przerwę na drugie śniadanie lub obiadową na wyjście na zewnątrz. W ten sposób rzeczywiście zrobisz przerwę obiadową i dostaniesz trochę świeżego powietrza i zmienisz otoczenie.

12. Nie zapomnij o ćwiczeniach

Praca w domu pozwala na zaplanowanie takich zajęć w trakcie dnia pracy, których zazwyczaj nie można wykonać w zwykłym biurze. Jednym z nich są ćwiczenia, a jest to absolutna konieczność, gdy pracujesz w domu.

Większość prac biurowych w dzisiejszych czasach jest siedząca, podobnie jak praca w domu. W takiej pracy, nieustannie siedzisz i nie masz możliwości poruszania się. Tryb siedzący nie tylko szkodzi Twojemu zdrowiu, ale także nie służy motywacji i dyscyplinie. Ćwiczenie daje Ci zastrzyk energii, który jest niesłychanie pomocny w zwiększaniu produktywności, co wykazały wszelkie badania.

Badania pokazują, że ludzie, którzy ćwiczą są bardziej produktywni niż ci, którzy tego nie robią. Co istotne: możesz wykorzystać czas pracy na ćwiczenia i nadal osiągać ten sam – lub wyższy – poziom wydajności.

Według Ulricy von Thiele Schwarz, badaczki stojącej za badaniami, istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy:

Ta zwiększona produktywność wynika z jednej strony z tego, że ludzie robią więcej w godzinach pracy, być może z powodu zwiększonej wytrzymałości, a z drugiej strony z mniejszej absencji spowodowanej chorobą.

Inne badania zdają się sugerować, że poranne ćwiczenia fizyczne mogą faktycznie poprawić wydajność, efektywność i nastrój w ciągu całego dnia. Badania wykazały, że po ćwiczeniach nastąpiła znaczna poprawa:

Zasadniczo, pracownicy radzili sobie znacznie lepiej w dni treningowe i we wszystkich trzech obszarach, które mierzyliśmy, znanych jako mentalno-interpersonalne, wydajność i nakład czasu.

Praca w domu może oznaczać zmniejszenie ruchu i mobilności, dlatego kluczowe znaczenie ma zapewnienie sobie czasu na ćwiczenia. Ćwiczenia sprawią, że będziesz myślał jaśniej i sprawią, że poczujesz się, jakbyś wykorzystał właściwie cały dzień. Włącz go do porannej rutyny w celu uzyskania optymalnych, całodziennych korzyści!

Zaplanowanie wyprawy na siłownię, która jest oddalona o więcej niż kilka kilka kilometrów, może być trudne w ciągu dnia pracy, a czasami może zabrać zbyt wiele czasu. Dlatego też dobrze jest skorzystanie z programów treningowych w domu. Czasami zajmują one zaledwie 20 minut lub najwyżej godzinę, a jeśli będziesz się ich trzymał, to osiągniesz niesamowitą formę i zyskasz energię na cały dzień.

13. Zrób sobie przerwę

Chęć rozwijania biznesu wymusi na Tobie ciężką pracę. Ale w pewnym momencie może się okazać, że za pracujesz za dużo i jesteś wyczerpany. Aby zapobiec wypaleniu, zaplanuj przerwy w ciągu dnia.

Pracując dużo, możesz czuć satysfakcję z odhaczanych w ciągu dnia zadań. Ale takie działanie może zwiastować kłopoty. Przeładowanie się pracą może spowodować, że będziesz zmęczony, co narazi Cię na ryzyko popełnienia błędów.

Zdrowo jest od czasu do czasu odłożyć na bok swoje obowiązki służbowe, aby zadbać o siebie. Zrób sobie przerwę, aby robić rzeczy, które lubisz, takie jak pójście na lunch z przyjacielem lub trening. Zmiana tempa pobudza umysł i pomaga pobudzić wyobraźnie, a wtedy może pojawią się nowe pomysły, które będzie można zastosować w biznesie.

14. Zminimalizuj cyfrowe rozproszenie uwagi

Powiadomienia o nadejściu nowych e-maili i nowych wiadomości z mediów społecznościowych powoduje ogromne rozproszenie, zakłócenie, a następnie odwlekane. Wyłącz wszystkie media społecznościowe i powiadomienia e-mail na urządzeniach cyfrowych. Wyloguj się z poczty elektronicznej i sprawdzaj tylko w określonych godzinach. Jeśli to konieczne, daj znać swoim kolegom/klientom i dodaj wiadomość do swojego podpisu e-mail informującą o tym, kiedy odpisujesz na maile.

Kiedy czujesz się zdemotywowany lub pracujesz nad czymś trudnym, może kusić Cię, aby robić w tym czasie coś innego. Aplikacje takie jak StayFocusd i Freedom blokują strony internetowe, które odwiedzasz i na których marnujesz swój czas.

15. Ignoruj prace domowe

Kiedy widzisz brudne naczynia w zlewie lub pranie, które trzeba załadować do pralki, to możesz czuć nieodpartą pokusę, aby zabrać się za domowe porządki. Pamiętaj aby nie robić tych rzeczy w godzinach pracy. Warto również przygotować lunch dzień wcześniej lub przed pracą (tak jakbyś pracował w biurze). Często 15 minut w kuchni na zrobienie kanapki może prowadzić do kilkugodzinnego mycia naczyń, prania i robienia obiadu. Alternatywnie można wyjść i kupić lunch. Daje to również możliwość rozmowy z innymi ludźmi i zapobiega poczuciu izolacji.

16. Pracuj, kiedy jesteś najbardziej produktywny

Nikt nie zachowuje takiego samego poziomu koncentracji od rana do wieczora – Twoja motywacja również będzie się naturalnie zmniejszała i rozwijała przez cały dzień. Kiedy jednak pracujesz w domu, tym bardziej ważne jest, aby wiedzieć, kiedy te przypływy będą miały miejsce i zaplanować swój rozkład dnia, tak aby je jak najlepiej wykorzystać.

Aby wykorzystać najbardziej produktywne okresy, zostaw trudniejsze zadania na czas, gdy wiesz, że będziesz najbardziej produktywny. Użyj powolniejszych momentów dnia, aby wyeliminować łatwiejsze, typowo logistyczne zadania, które są również w Twoim planie dnia.

17. Praca w różnych miejscach w ciągu tygodnia

Może to być kawiarnia lub lokalna biblioteka, dom przyjaciela, który również pracuje w domu (jeśli nie mają nic przeciwko towarzystwu). Zmiana rutyny może pomóc poprawić poziom koncentracji i produktywności.

Siedzenie w tych samych czterech ścianach przez cały tydzień może być przytłaczające, zwłaszcza jeśli nie występują żadne interakcje międzyludzkie. Zmiana lokalizacji nie tylko wpływa pozytywnie na koncentrację, ale daje Ci również powód do interakcji z innymi ludźmi.

18. Dowiedz się, jak spędzasz swój czas

Łatwo się rozproszyć i ulec pokusom, kiedy nikt Cię nie kontroluje, a współpracownicy nie widzą co robisz. Nikt nie widzi, ile razy sprawdzasz Facebook, oglądasz wideo z YouTube lub rozmawiasz przez telefon z innymi. A kiedy pracujesz sam, nawet Ty możesz nie wiedzieć, ile czasu poświęcasz na te czynności.

Korzystanie z narzędzia takiego jak RescueTime może Ci pomóc. Działające w tle na komputerze i telefonie oprogramowanie będzie śledzić dokładnie, ile czasu spędzasz na różnych zadaniach. Będzie Cię nawet informować, ile czasu spędzasz na powiedzmy, serwisy społecznościowe w porównaniu do edytorów tekstu.

Pomyśl o RescueTime jako narzędziu do rozliczania się osobiście z samym sobą. Wiedz dokładnie, ile czasu spędzasz (czytaj: marnujesz) na różne działania, dzięki czemu będziesz mógł pozostać produktywny i wykonywać efektywnie swoje zadania, pracując samemu.

19. Zmień sposób, w jaki myślisz

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda? Niezupełnie. Nauka mówi nam, że motywacja jest tak naprawdę kwestią psychologiczną. Zmiana sposobu myślenia o rzeczach, które trzeba zrobić, może ułatwić ich wykonanie.

Kiedy czujesz się bez motywacji, prawdopodobnie patrzysz na zadanie lub listę zadań i mówisz „muszę to zrobić”. Mówiąc sobie, że musisz coś zrobić, sam się dręczysz i nakręcasz. Zamiast tego, zacznij mówić bardziej przyjazne i motywujące słowa „Wybieram i chcę…”. Np. Chcę napisać ten artykuł. Kiedy poczujesz, że to Ty tu rządzisz, będziesz bardziej zmotywowany do realizacji zadań.

Pamiętaj, że jeśli chodzi o Twoją pracę, to Ty wybierasz rzeczy, których się podejmujesz, ponieważ chcesz zarabiać na życie, mieć dach nad głową i jedzenie w kuchni. Następnym razem, gdy poczujesz, że nie chcesz czegoś zrobić, pamiętaj, że zdecydowałeś się to zrobić.

20. Refleksja nad motywacją

Naukowcy odkryli, że Twoja motywacja wzrasta, gdy jesteś wierny swoim wartościom i przekonaniom. Tak więc, jeśli czujesz się nieustannie zdemotywowany, kiedy praca dobiega końca, być może nadszedł czas, aby zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle rozpocząłeś daną pracę.

Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące motywacji w pracy w domu, to właśnie ta znajduje zastosowanie niemal u każdego. Praca wykonywana w domu nie zawsze jest łatwa, ale jeśli zastanawiasz się, dlaczego zdecydowałeś się na pracę w wybranej przez siebie dziedzinie (pisanie, wirtualna pomoc, obsługa klienta itp.), to być może zmotywujesz się bardzie, po prostu przypomnij sobie, dlaczego zdecydowałeś się na tę pracę.

Czy zacząłeś pracować jako niezależny projektant graficzny, aby spędzać więcej czasu z rodziną lub zdecydowałeś się zostać wirtualnym asystentem, aby osiągnąć lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym? Cokolwiek skłoniło Cię do pracy z domu na początku, może również zmotywować Cię do dalszego jej wykonywania.

21. Obserwuj poziom stresu

Bycie własnym szefem może być stresujące. Jako freelancer, staraj się upewnić, że poziom stresu nie będzie Ci przeszkadzać, a wręcz przeciwnie – motywować. Trzymaj się swojego harmonogramu i postaraj się na bieżąco rozwiązywać nowe i niespodziewane zadania bez narażania się na stres. Zrozum, że sukces wymaga cierpliwości.

22. Spotykaj się z innymi

Kiedy pracujesz w domu, to Twoje mieszkanie lub dom może stać się Twoim bunkrem. Jest to bezpieczne miejsce, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, więc po co miałbyś się fatygować i gdziekolwiek wychodzić? Zazwyczaj nie jest to problem dla ekstrawertyków, którzy będą poszukiwać nowych wyzwań w innym miejscu, jet to część ich osobowości. Ale należy pamiętać, że ekstrawertycy również mogą mieć problemy w pracy z domu, choć z innych powodów.

Twoje ciało potrzebuje prawdziwego światła słonecznego do życia, wychodzenia na zewnątrz, robienia czegokolwiek, załatwiania spraw, przechadzki itp. Nie chcesz chyba zamieniać się w pustelnika?

Praca w domu może prowadzić do poczucia izolacji i samotności. Nie masz już współpracowników. Zapewne myślałeś, że to może być wielka zaleta, ale wkrótce okaże się, że brakuje Ci żartów, rozmowy przy ekspresie do kawy i tych podstawowych interakcji społecznych.

Kiedy Twój dzień pracy dobiegnie końca, wyjdź i porozmawiaj z innymi ludźmi. Zawsze możesz wziąć udział w jakichś zajęciach lub kursach lub dołączyć do grupy w celu nawiązania angażującej interakcji. To zdziała cuda dla Twojej psychiki i Twojej produktywności.

23. Znajdź czas na wykonywanie obowiązków związanych z zarządzaniem biurem

Zostaw rachunki, aktualizacje, raportowanie wydatków i inne obowiązki związane z zarządzaniem biurem na czas najbardziej nieproduktywny, jak np. późne popołudnie, kiedy wiele osób doświadcza załamania energetycznego.

24. Wybierz konkretną godzinę o której kończysz pracę

Możesz mieć wrażenie, że praca w domu zapewnia większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, ale bądź ostrożny z tym założeniem. Praca w domu może również sprawiać wrażenie bycia w kasynie – możesz się tak wciągnąć w swoją pracę, w relaksującym środowisku, że tracisz pełną kontrolę nad czasem.

W miejsce współpracowników, których pakowanie się i opuszczanie biura przypomina o końcu pracy, ustaw alarm na koniec dnia, aby zasygnalizować, że normalny dzień roboczy dobiega końca. Nie musisz kończyć dokładnie o tej porze, ale wiedza o tym, że dzień pracy dobiegł końca, może pomóc w przestawieniu się na tryb czasu dla siebie .

25. Zakończ każdy dzień w ten sam sposób

Pod koniec każdego dnia pracy należy posprzątać biurko, a jeśli pracujesz w oddzielnym pomieszczeniu, zamknąć za sobą drzwi. Stwórz rytuał, który pomoże Ci przejść z trybu pracy. Możesz udać się na siłownię, przeczytać książkę, zacząć gotować obiad lub spędzić czas z dziećmi. W ten sposób wysyłasz do swojego umysłu wiadomość, że dzień pracy dobiegł końca. Tworzy to wyraźną granicę między pracą a życiem domowym.

Podsumowanie

Dzięki postępowi technologicznemu praca w domu jest teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wyzwaniem może być jednak utrzymanie motywacji. Efektywne opanowanie pracy w domu może zająć trochę czasu. Postępując zgodnie z 20 wskazówkami przedstawionymi powyżej, możesz z powodzeniem pracować w domu i czerpać korzyści płynące z elastyczności i wolności.

Praca w domu jest świetna dla marketingowców, copywriterów, ale nie jest pozbawiona wyzwań. Umiejętność utrzymania motywacji i wykonywania zadań jest kluczem do długoterminowego sukcesu w pracy w domu. Jak zachować motywację podczas pracy w domu? Podziel się tym poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *